Politička kriza izbija, odnosno naglo eskalira, u najsiromašnijoj državi Europe, Moldaviji - naime, tijekom današnjeg dana sud je "privremeno" razriješio dužnosti predsjednika Igora Dodona kako bi se mogli održati prijevremeni izbori. Ovaj to ne priznaje, raspušteni parlament svoje raspuštanje, ne priznaje, ljudi su na ulicama...
Sve detalje komplicirane situacije detaljno ćemo proći, no prije svega valja istaknuti kako će ovaj potez dovesti do još više usijane polarizacije između političkih stranaka i njihovih pristaša, a u pozadini je zapravo riječ između pro-zapadne i pro-istočne politike.
Dodona (koji je na funkciji predsjednika Moldavije od 2016. godine) je zamijenio, odlukom vrhovnog suda, bivši premijer Pavel Filip (iza kojeg pak stoji najbogatiji čovjek u Moldaviji, o njemu uskoro), a on je pak odmah raspisao prijevremene izbore za rujan. Tisuće Filipovih pristaša izašle su odmah na ulice glavnog grada Kišinjeva kako bi izrazili potporu za ovaj njegov potez.
Dodonova Socijalistička partija je pro-ruski orijentirana, bez dvojbe, no s ciljem formiranja vladajuće koalicije obratili su se pro-EU stranci, odnosno bloku ACUM. Zašto? Da bi pak spriječili da tajkun, spomenuti, Vladimir Plahotnjuk, dođe na vlast, odnosno njegova Demokratska stranka Moldavije. Spomenuti tajkun pak tvrdi da Dodon uzurpira vlast za interese Rusije.
Igor DodonDodon je pak imao do 7. lipnja (ovaj petak) rok za formiranje Vlade, no odbio je raspustiti parlament nakon što je rok prošao.
Više od 10,000 pristaša tajkuna Plahotnjuka i bivšeg premijera Filipa (sada "privremenog predsjednika") izašlo je na ulice nazivajući Dodona "izdajnikom".
I što sada kada je sud razriješio Dodona dužnosti (tvrdeći kako ovaj nije sastavio Vladu do roka)? Održali bi se novi izbori, u rujnu, no Dodon poručuje kako ne priznaje odluku suda ističući kako isti nije politički neovisan, tvrdi kako ga pro-zapadni tajkun želi srušiti s vlasti te poziva međunarodnu zajednicu da reagiraju.
U svojoj današnjoj izjavi Dodon poručuje: "Narod Moldavije, bez obzira kakve imali stavove po pitanju unutarnje i vanjske politike, mora se ujediniti u ime jednog cilja: oslobođenja Republike Moldavije od kriminalnog i diktatorskog režima. Nemamo drugog izbora nego apelirati na međunarodnu zajednicu da posreduje u ovom procesu".
Filip pak tvrdi kako je Dodon, odbijajući priznati odluku suda, zapravo "pokušao državni udar".
Koju pak međunarodnu zajednicu Dodon poziva? Teško je reći, ali se dio nje danas oglasio - EU poziva na "mir i suzdržanost" te "poštivanje demokracije i zakona prava", dok Rusija poručuje svim strankama u Moldaviji da "izbjegnu destabilizaciju".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.