Povijesne i današnje priče s obje strane "svetih vrhova Karpata": O izvorima napetosti između Mađarske i Ukrajine
Neke se stvari ne zaboravljaju ni nakon tisuću godina...
Otkako je počeo rat u Ukrajini mnoge europske zemlje, blago rečeno, nisu zadovoljne mađarskim stajalištem oko cijele situacije. Budimpešti se predbacuje da je u "predobrim" odnosima s Moskvom, a pritom se zapravo misli na mađarskog premijera Viktora Orbana koji EU eliti i prije toga nije bio drag. Njegovo pak prijateljstvo s Putinom nije nikakva tajna i moglo bi se slobodno reći da je on trenutačno jedini EU lider koji ima - ili je do nedavno imao - dobre odnose s Kremljom. Jasno, u kontekstu ove situacije i Mađarska će nastojati pomaknuti se što je moguće bliže prema neutralnosti dajući pritom pro forma potporu napadnutoj Ukrajini. Ipak, već dugo vremena očito je da odnosi između Kijeva i Budimpešte nisu idealni, zašto?
U svrhu pronalaska odgovora na ovo pitanje mogli bismo se vratiti jako daleko u povijest, vjerojatno bismo i trebali iako ćemo tu naići na neke teme koje traže širu priču od ove. Spomenimo za početak pradomovinu današnjih istočnih Slavena (Rusa, Bjelorusa i Ukrajinaca), a to je Kijevska Rus' (često se koristi i termin Kijevska Rusija). Kijevska Rus' je prva istočnoslavenska država koja se pojavila u 9. stoljeću na području današnje Ukrajine, Bjelorusije i zapadne Rusije. Baš slavenska? Ne, iako je obuhvaćala tadašnja istočnoslavenska plemena, ali tu su još bila i nordijska, baltička plemena... Zapravo Kijevska Rus' je bila neka vrsta federacije, ali i moćne federacije koja se na vrhuncu svoje moći protezala od Bijelog do Crnog mora.
Kako i sam naziv ove zemlje sugerira, glavni grad bio je Kijev koji je pak osnovan oko 441. godine od strane istočnoslavenskog plemena Poljani.
Kijevska Rus' primila je kršćanstvo u 10. stoljeću od Bizanta, a stoljeće kasnije postala je kulturno možda i najrazvijenija država u Europi ostvarivši pritom čvrste veze sa zapadnim dinastijama. No, napadi Mongola tijekom 13. stoljeća rascjepkali su je na više manjih kneževina.
Iz nje su nastale današnje Bjelorusija, Rusija i Ukrajina, a prve dvije nose u sebi i stari naziv. Sam naziv Kijevska Rus' može se prevesti kao "ruska zemlja". A "Rus"? Rus' su bili ranosrednjovjekovna etnička skupina u istočnoj Europi. Sredinom 800-ih bili su raspoređeni oko Novgoroda te su dominirali tim područjem više od stotinu godina. Zanimljivo je za spomenuti da su mnoge vođe Rus' naroda imali skandinavska imena, a kasnije i skandinavska i slavenska imena. Varjaški Rus'i iz Novgoroda pomiješali su se s Kijevskim Slavenima i postali su poznati kao Kijevska Rus'.
Ali zašto uopće sve ovo spominjemo ako pričamo o Ukrajincima i Mađarima? Zato jer vrijeme Kijevske Rus' će biti njihov prvi susret...
Negdje pred kraj 9. stoljeća stižu Mađari u svom osvajačkom pohodu prema Karpatskom bazenu. Dolaze do Kijeva, ali u konačnici prolaze mirno dalje. Neko vrijeme proveli su pokraj Askoldovog groba - Askold je bio drevni nordijski vladar Kijeva, odnosno prvi poznati vladar Kijeva. I dan danas prostor oko te grobnice u Ukrajini je poznat kao "mađarski prostor" u sjećanje na vrijeme kada su Mađari ovdje prošli.
Karpatski bazen i Panonska nizina
Sukoba nije bilo previše jer su Mađari prešli Karpate i osnovali svoju kraljevinu na prostoru Panonske nizine. Zapravo Kijevska Rus' i Mađari su u više navrata vojno surađivali, recimo protiv Bizanta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.