Povijest Kalinjingrada: Otkud Rusiji eksklava unutar Europe?
Kalinjingrad je lučki grad i centar Kalinjingradske Oblasti, ruske eksklave smještene između Poljske i Litve na Baltičkom moru.
Povijest Kalinjingrada počinje njegovim osnivanjem 1256. godine. Tada se zvao Königsberg. Za vrijeme Drugog svjetskog rata biva okupiran od strane sovjetske vojske 1945., te mijenja ime u Kalinjingrad i ostaje pod ruskom kontrolom do današnjeg dana kao najzapadniji ruski teritorij u Europi.
Teutonski viteški red osnovao je dvorac Königsberg koji kasnije postaje istoimeni grad. Od 1457.god. je sjedište teutonskog reda. Königsberg 1525. postaje važno edukativno središte kada se u njemu otvara Albertina sveučilište. U 18. stoljeću rektor sveučilišta postaje jedan od najpoznatijih njemačkih filozofa, Immanuel Kant. Za vrijeme čitavog života nije napuštao Königsberg. Pokopan je u raskošnom botaničkom vrtu ispred sveučilišta.
Albertina sveučilište također se moglo ponositi velikim imenima kao što su Johann Gottlieb Fichte, Karl Ernst von Baer, Carl Gustav Jacobi, Hermann von Helmholtz i drugi. Vrijeme dominacije Albertina sveučilišta bilo je i kulturološki procvat grada, koji se osim znamenitom akademskom zajednicom ponosio i svojom multikulturalnošću.
Königsberg dvorac, prije Prvog svjetskog rata
Königsberg kasnije postaje glavni grad Pruske. U starom Königsbergškom dvorcu 18. siječnja 1701. okrunjuje se kraljem sin Fredericka Williama, Frederick I. Za vrijeme Fredericka I, Pruska je potpuno neovisna od Poljske i tadašnjeg Svetog Rimskog carstva. Uz Königsberg kao glavni grad, Berlin i Potsdam također postaju važne kraljevske rezidencije.
Grad je pak tragično pogodila kuga koja je trajala od 1709 do 1710. Umrlo je oko 10,000 ljudi, što je bila oko trećina tadašnje populacije grada.
Königsberg krajem 19. stoljeća
U Sedmogodišnjem ratu 1758. Rusi u sklopu tadašnje Carske Rusije prvi puta zauzimaju Königsberg i tamo se zadržavaju do 1763. U kasnijim godinama, 1806. grad zauzima Napoleon Bonaparte. Nakon pada Napoleona Pruska kraljevina postoji sve do kraja prvog svjetskog rata, tj. do odlaska posljednjeg kralja Williama.
Porazom Centralnih sila u prvom svjetskom ratu, Pruska postaje Nezavisna država Pruska, a Njemačka se pod utjecajem pobjednika transformirala u Demokratsku Weimarsku Republiku.
U to doba na čelu Pruske nalazi se premijer Otto Braun, njemački socijaldemokrat. Dolaskom Hitlera i nacista na vlast, Brauna uklanjaju s pozicije i na njegovo mjesto dolazi Gauleiter Erich Koch. Pruska u tom trenutku postaje dio nacističke Njemačke.
Razglednica iz Königsberga 1916. godine
Za vrijeme nacističkog perioda iz grada se emitirao tada popularni Radio Königsberg. Radio stanica je bila čisti proizvod nacističke propagande i većina emisija se emitirala na švedskom s ciljem kako bi susjedima približili nacističku ideologiju i stavove Adolfa Hitlera.
Prema popisu stanovništva iz 1939., populacija Königsberga bila je 372,164, od toga u gradu živjelo je oko 13,000 židova. Do 1938. u gradu ih je ostalo tek oko 2,000. Nakon zloglasne Wannsee konferencije odvode se u koncentracione logore. Mnogi od preostalih Židova završili su u najzloglasnijem logoru - Auschwitzu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.