'Nikada nisam namjeravao da moja analiza udara krstarećim projektilima bude propagiranje, mada su je neki ljudi uzeli kao da jest', izjavio je Chris Harmer koga su zbog objavljene analize udara po Siriji već nazvali 'arhitektom ratnog plana za Siriju'.
U posljednjih nekoliko dana američki dužnosnici su u više navrata pozivali na 'kirurške udare' na sirijske vojne instalacije što je Harmer predložio prije gotovo mjesec dana. 'Harmerova 'low-cost' strategija , koja je prvi put izložena u detalje u studiji koju je objavio Institut za istraživanje rata, čini se da je izazvala veliko zanimanje kod grabežljivih zastupnika na Capitol Hillu', zaključuje iranski Press TV. Sažetak Harmerovog plana advance.hr objavio je u subotu (Američki "Institut za istraživanje rata": Harmerov plan napada na Siriju). Pošto se našao u poziciji da su ga američki jastrebi željni sukoba iskoristili kao argument za napad, Chris Harmer objavio je reviziju svog plana na devet stranica. Harmer piše s pozicije umirovljenog vojnog planera, oslanjajući se na vlastito iskustvo u američkoj vojsci i zaključke američkih obavještajnih službi.
Nedostatak strateškog cilja
Prije svega, Harmer je potvrdio pozicioniranje američkih brodova za napad. 'Sjedinjene Države čini se da pripremaju izravnu vojnu akciju u Siriji.' Takav napad može izazvati 'različite stupnjeve ograničenog oštećenja na sposobnost Assadovog režima…da nastavi učinkovite operacije protiv opozicije.' Harmer piše da napad ne može eliminirati vojnu sposobnost sirijskih vlasti 'niti uzrokovati više od privremene degradacije režimskih operacija'. Ono što je ključno za istaknuti: 'Takav udar biti će neučinkovit osim ako je dio koherentnog, ispravno podržanog napora prema postizanju jasno artikuliranog američkog strateškog cilja u Siriji'
Taktički cilj prvotnog Harmerovog plana bilo je trajno oštećenje sirijskih zračnih snaga i njihove infrastrukture, što bi u teoriji strateški trebalo dati pobunjenicima prednost na terenu. Očito da se Harmer boji da bi Sjedinjene Američke Države mogle pokrenuti napad bez jasno definiranih strateških ciljeva i bez preciznih udara na odabranu infrastrukturu, te da bi jedini stvarni cilj bilo pokazivanje odvažnosti što bi u praksi svelo udare na pražnjenja brodskih spremišta od projektila tipa Tomahawk. Zato Harmer piše:'Udar poduzet da se kazne (sirijski) vođe ne predstavlja strategiju, čak niti zvučan vojni cilj.'
Harmer opravdava udar na Siriju, no traži od predsjednika Obame da jasno i uvjerljivo objasni što želi učiniti, dakle on je više nezadovoljan odsustvom jasno definirane pozadine mogućeg napada, nego samom mogućnošću napada. 'Poduzimanje vojne akcije kako bi se dokazalo da Amerika neće lijeno stajati po strani također ne predstavlja strategiju. To čak nije dobra smjernica za operacijsko planiranje jer ne nudi vojnim planerima završno stanje kojem oni mogu težiti' tumači Harmer.
Snage na poziciji i snage u blizini
Četiri američka razarača trenutno se nalaze u poziciji za napad na Siriju. 'Iako mornarica ne otkriva točan miks projektila utovarenih na razmještene brodove, s obzirom da američka mornarica ispucava tomahavke na redovnoj osnovi, razumno je pretpostaviti da kod četiri razarača klase Arleigh Burke u istočnom Mediteranu, vjerojatno polovicu od njihovih 90-96 ćelija vertikalnih lansirnih sustava, čine tomahavci. Ako je ta pretpostavka točna, svaki od četiri američka površinska ratna broda, trenutno bi imao oko 45 tomahavka na brodu, što ukupno čini njih 180.' On pretpostavlja da su razarači upareni s dvije napadne podmornice od kojih svaka nosi 12 tomahavka ili pak s jednom podmornicom Ohio klase specijaliziranom za napad krstarećim projektilima koja može nositi 154 projektila tipa tomahavk.
U prvom slučaju ukupno bi bila dostupna 204 krstareća projektila za napad. Za usporedbu, u raketiranju SR Jugoslavije ispaljena su 238 projektila tipa tomahavk. Harmer piše: 'Ovaj broj je više nego dovoljan za izvedbu napada srednjeg intenziteta protiv različitih ciljeva. Brodovi se mogu povući u luku dok se nalaze u ratnom teatru da uzmu dodatne zalihe krstarećih projektila/brodskog streljiva…S mogućnošću da ponovno puni krstareće projektile na ratištu, mornarica također može provesti kampanju, ako joj je naređeno da to učini, da drži 2-3 razarača/podmornice na vatrenoj liniji nasuprot sirijske obale, dok će 1-2 ići u luku po streljivo.' S obzirom na malu udaljenost ratnog teatra od dostupnih luka 'mornarica bi mogla držati kontinuiranu kampanju niskog intenziteta od 20-25 udara krstarećim projektilima dnevno kroz nekoliko tjedana, bez bilo kakvih dodatnih brodova koji se rotiraju u ratnoj zoni'.
Naravno, sve ovo treba izvesti iz dovoljne udaljenosti pošto protubrodski sustav P-800 Yakhont kog Sirija ima na raspolaganju ima domet od 180 nautičkih milja, tako da američka mornarica treba pomaknuti vatrenu liniju izvan te opasne zone. Cijeli napad se bazira na ogromnom dometu tomahavk projektila od 1000 nautičkih milja. S druge strane to Sirijcima daje vrijeme i mogućnost za bolju reakciju pri otkrivanju i rušenju projektila.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.