Projekt u Ukrajini nije uspio - Mudrije EU političko vodstvo počet će već u narednim danima tiho se udaljavati dok ono manje mudro će i dalje tvrditi da je mir moguć samo uz potpuno rusko povlačenje
Trump će službeno preuzeti vlast 20. siječnja iduće godine, no neke teme neće moći čekati tako dugo, kao što je rat u Ukrajini. Do onda će se morati znati poprilično precizno što je to točno Trumpov plan kako "okončati rat u Ukrajini za 24 sata", kako je najavljivao. Kako je već rečeno i ranije, puno toga će ovisiti i o tome s kakvim će se ljudima Trump okružiti ovaj puta, ali ako je naučio lekciju iz prvog mandata, pažljivo će birati da to ne budu neokonzervativci kojima bi bio glavni cilj opstruirati njegove planove.
Bilo bi krajnje poražavajuće da u administraciju uđu ljudi koji su aktivno potkopavali i na kraju srušili Trumpove planove za povlačenje vojske iz Sirije te pomirenje između Washingtona i Pjongjanga.
Pitanja je ovaj put mnogo, ali Ukrajina je daleko najveće. Neki su spekulirali kako Putin namjerno ne želi čestitati Trumpu na pobjedu kako ne bi time hranio teorije zavjere o "ruskom utjecaju" na Trumpa. No, jučer je ipak odlučio prokomentirati Trumpovu veliku pobjedu te je koristio poprilično pozitivne riječi za njega i njegov izborni uspjeh. To pokazuje kako je Moskva svjesna da je snagom Trumpove pobjede, koja možda bude i potpuna ako Republikanci uzmu donji dom Kongresa, srušena dotrajala teorija zavjere o tome da je Trump na neki način pod kontrolom Kremlja.
Bila je to dugotrajna, ali i jedna od najlošijih teorija zavjere koje su proizašle iz Amerike, po mnogočemu čak ispod i nekih "kreativnijih" iz kuhinje Alexa Jonesa. Propagatori iste i sličnih sada rade korak unatrag i zadovoljavaju se s "mirnom tranzicijom vlasti", pokazujući da su barem djelomično svjesni kako je njihova strategija doživjela totalni debakl.
Jer do sad su mogli tvrditi kako je Trumpov prvi mandat bio "slučajnost", trenutna fascinacija biračkog tijela nečim što odudara od standardne politike i aktera koje neki nazivaju "mrtvima iza očiju" (političari na autopilotu). Ovog puta birači su itekako dobro znali tko je Trump i za što se zalaže te su mu dali moćan mandat, ali i težak poraz Kamali Harris koja je izgubila neke od ključnih demografija, uključujući mlade ljude, latinose, a nerijetko čak i žene.
Jedan pak politički akter koji je mjesecima izgledao kao da posao odrađuje samo na autopilotu, sam predsjednik Joe Biden, u svom prvom obraćanju nakon poraza Kamale Harris djelovao je iznenađujeće veselo, živahno, skoro da bi se moglo reći optimistično! Za vrijeme govora nije bilo ni mucanja ni njegovog zastajkivanja. Mnogi se pitaju, kako to? Stvar je poprilično jasna. Iako je to nešto što nikad neće reći javno očito je da je Joe dobio određenu satisfakciju od Kamalinog poraza. Ona i njeni pristaše doslovno su ga izgurali iz utrke iz koje se on vrlo nevoljko povukao (do ključnog trenutka čak je tvrdio da ga "samo Bog" može spriječiti od nastavka kampanje).
Čini se da će Trump imati jedan kraći period mira, dok traje ošamućenost intenzitetom Kamalinog poraza, a to je period kad bi morao učiniti nešto po pitanju Ukrajine.
S druge strane Atlantika upravo traje sastanak EU lidera, i to u Budimpešti, gdje je domaćin Viktor Orban, jedan od rijetkih europskih lidera koji je zadržao drugačiji stav prema ratu. Orban, koji je od početka tvrdio da se rat mora zaustaviti putem diplomacije, a u tome naoružavanje Kijeva nikako neće pomoći, bio je skoro posve sam u tome. No, čekao je i dočekao - Trumpova pobjeda za njega i generalno za stav protiv podupiranja rata u Ukrajini iznimno je bitna.
"Donald Trump povući će svoju zemlju iz ukrajinskog sukoba, ostavljajući vođe EU u neugodnoj i teškoj situaciji", izjavio je Orban za vrijeme summitu u Budimpešti. "Situacija na bojištima je očita. To je vojni poraz. Amerikanci će se izvući iz ovog rata, a Europa sama ne može financirati ovaj rat", poručio je.
Je li njegova poruka napokon nešto što će hodnicima europskih vlasti rezonirati kao jedini racionalni stav? Teško, barem ne još. To je nešto što će Trump morati "pogurati". Naime, neki lideri EU žele nastaviti ulagati novac u - kako Orban ističe - "izgubljenu stvar", no iza kulisa sve je više onih koji pozivaju na preispitivanje politike prema Ukrajini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.