Poprilično pompozno jučer je najavljen govor ruskog predsjednika Vladimira Putina. Predsjednicsa ruskog Senata, Valentina Matvienko, rekla je u razgovoru za medije kako će taj Putinov govor biti "početak nove ere" te kako će predstaviti "drugačiju viziju budućnosti" za Rusiju. Također je istaknula kako će Putin u svom govoru "dati odgovore" na brojne izazove u današnjem svijetu.
"Ovo će biti poruka za novo doba, ali istodobno, kao i uvijek, spominjat će se i aktualna pitanja, definirati fokusi i davati izravne upute. U trenutnom teškom okruženju, koje dolazi s mnogim preprekama za zemlje, uključujući Rusiju, ovo obraćanje će za svijet postati najvažniji politički i javni događaj", istaknula je Matvienko.
Ovo je zaista grandiozna najava. Kada se taj govor može očekivati? Putin će se obratiti ruskom nacionalnom parlamentu 21. travnja u govoru pred Senatom i donjim domom, odnosno Dumom. Njegov glasnogovornik, Dmitrij Peskov, također je potvrdio kako će Putin tog dana dati govor.
Za sada to su jedini, poprilično šturi podaci koji su pušteni u javnost. Dakle, iduća dva tjedna mogu se očekivati velika nagađanja po pitanju što bi ruski predsjednik sve to mogao otkriti, konstatirati, definirati i kako će isto predstavljati "drugačiju viziju budućnosti"? I za koga? Rusiju? Euroaziju? Svijet? Sve će biti jasnije za dva tjedna.
No, dva tjedna je puno, prognoze su potrebne danas. Pođimo od pretpostavke da je Valentina dobro upućena i da zaista stoji iza rečenog. Jasno, uvijek postoji i mogućnost da je malo preuveličala stvar, no očekivanja su sada svakako velika.
Mnogi će pretpostaviti da će Putin adresirati neka goruća vanjskopolitička pitanja pošto njegov govor dolazi u trenutku velikih napetosti. Imamo loš odnos između Rusije i SAD-a koji je dolaskom Joea Bidena postao još i lošiji. Imamo napetu situaciju oko Ukrajine, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski "ispalio" je kako želi da Ukrajina postane NATO članica. Već ovo i više je nego dovoljno za jedan itekako dramatičan govor ruskog predsjednika.
No, pitanje je što će se sve još dogoditi do 21. travnja jer u zadnje vrijeme neke stvari se odvijaju ubrzano, primjerice nova kriza oko Ukrajine. Zar Zelenski zaista misli da će Ukrajina postati NATO članica po nekakvom "brzom postupku" (ili uopće)? Već sad vidimo kako SAD nastoji izbjeći čak i komentiranje te njegove izjave. Mladi predsjednik Zelenski, uz sve dužno poštovanje demokratski izabranom lideru jedne velike zemlje kao što je Ukrajina, ipak je geopolitički amater, čak i manje od toga. Stoga se postavlja pitanje tko pred njega stavlja ovakve ideje? Jer onaj tko to čini jako dobro zna da je to proces otvaranja Pandorine kutije. U konačnici su to ili strukture u Kijevu ili strukture u Washingtonu (ili obje u sinkronizaciji).
Zanos idejom da će "Biden čuvati slobodni svijet od ruske agresije" je naprosto fascinantan, a to ne vidimo samo u Ukrajini već i na drugim mjestima u Europi. Što nam to govori? Govori nam, između ostalog, da je situacija tijekom zadnjih 4 godina degradirala i više no što se "prema van" moglo vidjeti. Drugim riječima, izjavio bi Zelenski da želi plan ulaska u NATO i ranije, ali je osjećao da to nema smisla dok je Trump na vlasti. Zna da Trumpa to nije zanimalo, a kad su zadnji put on i Donald razgovarali ovaj ga je "cimao" da mu pomogne potkopati svog rivala Bidena. Priča o Bidenovima i biznisu u Ukrajini je vjerojatno dovoljno velika da je to i mogao učiniti, ali zašto bi? Ishod u kojem Biden osvaja vlast puno više paše Kijevu nego da se nastavila "Trumpova era". Nadalje, Biden je već "akter od povjerenja", upoznat s cijelom situacijom u Ukrajini i šire, a usto voli sebe prikazivati kao jastreba.
Nakon što je Biden Putina nazvao "ubojicom" neki manji igrači isto su dobili jastrebovska krila i sada ih ponosno pokazuju. Hoće li, stoga, Putinov govor 21. travnja biti opomena istima da se previše ne zaigraju? Možemo samo nagađati, no ako još jednom promotrimo što je točno rekla Valentina Matvienko možda Putin ima nešto sasvim drugo u planu. Ona spominje "viziju budućnosti" - teško da se takva fraza može poistovjetiti s nekim novim velikim ratom u Donbasu ili šire!
Kad smo se već upustili u nagađanja stavimo i ovu ideju na stol - Putin bi se u svom govoru mogao poprilično fokusirati na nešto veće od ruskog susjedstva i kriznih situacija, na nešto što se tiče globalnog poretka. Ali ako stane pred parlament i kaže da "situacija nije dobra" to i nije baš "dramatično". I papa Franjo se redovno obraća svijetu i mudro zbori kako bi trebalo sve ratove zaustaviti, da zavlada mir itd. Dobro, nećemo kao mjerodavno izvlačiti onu navodnu Staljinovu "koliko papa ima divizija?", ali Putin ako želi reći nešto značajno onda će to morati biti i poduprijeto nečim podjednako značajnim i konkretnim.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.