Rat u Ukrajini kao velika promidžba vojne industrije: Američki HIMARS žele oznaku "oni koji su zaustavili rusku vojsku" dok Putin tvrdi da je rusko oružje i dalje "godinama i desetljećima" ispred konkurencije te najavljuje globalni izvoz
Rat u Ukrajini, baš kao i svaki rat, koristi se i za demonstraciju novog i modernog naoružanja, a rat ovakve magnitude, i još u Europi, nije viđen već jako dugo vremena. Očekivano, u vrijeme ovakve nestabilnosti tržište naoružanja postaje vrlo aktivno... Na bojnom polju ističu se tako turski dronovi, američki HIMARS sustavi, ukrajinske Neptun rakete, ali i razna ruska naoružanja.
Rusija je pak i ranije u trenucima geopolitičke napetosti krenula s demonstracijom naprednog naoružanja što se također može interpretirati kao taktika "odvraćanja". Mnogi se sjećaju kad je ruski predsjednik Vladimir Putin jednom, posve neočekivano, 2018. godine predstavio cijeli niz naprednih i super-soničnih ruskih naoružanja uz poruku: "Niste nas slušali ranije, sad ćete nas slušati".
Prošle su od onda godine i teško je reći je li ta taktika zastrašivanja imala učinka. Naime, prošle jeseni Rusija je odlučila staviti sve karte na stol po pitanju Ukrajine jasno dajući do znanja da ako Zapad, kao i sama Ukrajina, ne odustanu od NATO članstva, rat bi mogao biti jedina alternativa. Nažalost, kao što nas se i podsjeća svakog dana već gotovo pola godine, ta tragična "alternativa" je prevladala.
Znači li to da Kinžali i drugo napredno naoružanje zapravo i nije imalo željeni učinak? Tako ispada. Dobro, nitko ne predlaže otvoreni vojni sukob s Rusijom (osim možda Kijeva), ali to nije ni prije bila neka opcija imajući u vidu ruski nuklearni potencijal.
U svakom slučaju, čini se da je na red došla nova Putinova prezentacija oružja, ovog puta u trenutku aktivnog rata. Jasno, neki će reći kako Putin poseže za kartom demonstracije oružja jer u zadnje vrijeme ne može nešto značajno demonstrirati u vidu samog rata u Ukrajini. Činjenica jest da su se fronte poprilično stabilizirale, iako to ne znači da je u tijeku zatišje. Svakog dana stižu izvješća o vrlo žestokim sukobima uzduž bojišnice, no čini se da niti jedna strana u ovom trenutku nije u stanju znatno napredovati. Ruski plan osvajanja kompletnog teritorija regije Donjeck očito ne ide tako brzo kao što su neki planirali. U isto vrijeme ni ukrajinska dugo najavljivana protuofenziva u Hersonu za sad nije pokrenuta, barem u nekom značajnom smislu.
Što je pak to Putin danas objavio? Poručio je tijekom današnjeg dana da je Rusija spremna prodavati svoje napredno naoružanje saveznicima diljem svijeta. Nadalje, poručio je kako želi napredniju suradnju po pitanju razvoja vojne tehnologije.
Koliko je ovo značajna izjava? Poprilično. Iz ovog proizlazi kako je Rusija spremna, odnosno spremnija no ranije, na nekakvu novu vrstu blokovskog svijeta, nešto što je Moskva zapravo prakticirala desetljećima za vrijeme Hladnog rata.
Naravno, kad se spominje vojna suradnja očito je da Putin misli na neke zemlje koje bi doprinijele zajedničkom razvoju naoružanja. Vrlo je vjerojatno da pritom misli na Kinu. No, govoreći o "globalnim saveznicima" to pak također zvuči i kao poziv za obnovu nekih starih veza, odnosno kapitaliziranje na odnosima koji su s Moskvom ostali dobri još iz sovjetskih dana.
Zna se gdje su te "točke" u svijetu. Jedna je svakako Kuba koju je SAD uvijek promatrao kao aktivnu ili barem potencijalnu prijetnju. Unatoč svim naporima Washington nikad nije uspio provesti smjenu režima na Kubi.
Nadalje, tu su i drugi potencijalni saveznici na prostoru Latinske Amerike kao što je primjerice Venezuela.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.