Ruska frustracija američkim društvenim platformama, očekivano, raste, a sad se Moskva odlučila i na konkretan potez protiv jedne od najpopularnijih i politički najaktivnijih - Twittera. Pokrenuli su nešto što nije baš čest slučaj, odlučili su "usporiti" Twitter. Iz Moskve poručuju kako su se na ovaj potez odlučili zbog činjenice da je Twitter odbio ukloniti određene "zabranjene sadržaje" (tvrde kako je riječ o porukama koje "pozivaju djecu" da sudjeluju u pro-Navaljni prosvjedima u Moskvi). Ovo "usporavanje" brzine je, poručuju, upozorenje pred isključenje - ukoliko Twitter ne ispuni ruski zahtjev bit će uskoro potpuno blokiran u Rusiji.
Ovo je potencijalno velika stvar, zapravo početak nečeg što se moglo očekivati već dugo vremena, a imat će brojne posljedice. Naime, sraz između Rusije i američkih društvenih medija traje već dugo vremena, no sve do nedavno, recimo zadnjih pola godine, Rusija je ove platforme percipirala kao virtualni prostor u kojem i ona sama može doći do glasa, čak i upravljati djelomično s tim narativom.
Neki će pak reći kako je Rusija pokušala i "parazitirati" na američkim mrežama, eksploatirajući njihovu otvorenu platformu. Tamo se uspješno i uglavio veći broj ruskih kanala, od kojih je dakako najmoćniji od strane države poduprijet RT. No, ta vremena gdje će oprečna mišljenja "mirno egzistirati" jedno pored drugog u prostorima kao što su YouTube, Facebook i Twitter, sad su za nama.
Tko je "kriv" zbog eskalacije? Stvar je bila nekompatibilna od samog početka, ali ako netko mora biti prozvan onda su to svakako američke platforme koje su prošle transformaciju od otvorenog foruma do cenzuriranog megafona. Neke su možda jedva čekale da do toga dođe, recimo Twitter, dok se pak Facebook, čini se, nadao da će to moći izbjeći, ali je pritisak politike snažan.
Što god neki zagovornici "potpune slobode govora" tvrdili, za govor mržnje na javnim platformama ne bi smjelo biti mjesta. To bi trebalo biti univerzalno pravilo. No, drugačiji politički stavovi, drugačije perspektive glede određenih tema, to nije "govor mržnje", to je i više nego potreban diverzitet koji sprečava jednoumlje. Ipak, to je postao "nepoželjni govor", a sve je eskaliralo tamo negdje prije 5 godina kada se ispostavilo da je baš ta otvorenost do te mjere pomrsila političke račune u SAD-u da je jedan Donald Trump uspio postati predsjednikom.
U retrospektivi možemo posve čvrsto tvrditi - da Trump nije imao pristup društvenim mrežama (kao što danas više nema), ne bi bio niti predsjednik. Zbog Trumpa je došlo do radikalnih promjena. Prije Trumpa i Twitter je bio prostor za razmjenu mišljenja cijelog političkog spektra. Danas to više nije.
Kakve to veze ima s Rusijom? Velike. Koliko god je teorija zavjere o tome da je Putin "postavio" Trumpa na vlast u SAD-u apsurdna ista se ipak "zakačila", dovoljno duboko da više nikad neće biti izbrisana, baš kao i druge velike teorije zavjere. Američka politika percipira Rusiju kao prijetnju, često veću prijetnju od recimo Kine. Zašto? Zato jer se Rusija češće "gura" i želi istaknuti svoja oprečna mišljenja i stavove (i pritom osvaja dio publike).
Zašto pak to Rusija čini, a Kina ne? Postoji više razloga, ali iznad svega su tu ruski nacionalni i strateški interesi. U suštini Rusija smatra da je to način kako može sebi osigurati ono što smatra neophodnim za svoj dugoročni opstanak, a to je njen opstanak u Europi.
Iako je najvidljiviji sraz onaj između Moskve i Washingtona, "bojno polje" zapravo je Europa. Potpuna anti-ruska Europa bio bi konačni cilj američke politike, svojevrsni "progon" Rusije u hladnoću. Takva Rusija postala bi slabija, manje relevantna, što je jedan od glavnih američkih geostrateških ciljeva. To je nešto što Rusija već godinama nastoji spriječiti, između ostalog, i borbom u informacijskoj areni. Rusija vjeruje, čak i točno, da svojim drugačijim narativom, svakako konzervativnijim i tradicionalnijim, može doprijeti do velikog broja Europljana koji će, u konačnici, osiguravati da njihove zemlje ne postanu dio "anti-ruske Europe".
I gdje se te bitke vode? U online domeni, poprilično. Naravno, druga strana je svega i više nego svjesna i radi na tome da ograniči Rusiji pristup. Pritom je prvo mora demonzirati, prikazati je kao prijetnju, kao mračnu silu koja potkopava ono najvažnije i ono sveto - demokraciju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.