Geopolitika, u onoj krajnjoj liniji, odlazi do gotovo "stripovskih" ambicija. Ona je prisutna u svakom dijelu svijeta, svakoj regiji, svaki "kutak" se geopolitički procjenjuje, ali na zadnjoj instanci dolazimo i do pojma globalne dominacije kao konačnog cilja i ambicije. Zašto je ljudski rod fokusiran na takvu megalomaniju? To je već tema za neku drugu znanstvenu granu, no povijest, a svakako i sadašnjost, uče nas da je ta ambicija itekako stvarna.
I kako, u konkretnom smislu, dominirati globalno? Pokojni poljsko-američki geostrateg Zbigniew Brzezinski bio je jedan od onih ljudi kojeg se, voljeli ga ili ne, smatralo autoritetom na području globalne dominacije. On je bio čvrsto uvjeren u to da je kontrola euroazijske kopnene mase "ključ" globalne dominacije, a vrata se nalaze u centralnoj Aziji.
To je primarno prostor o kojem zapravo, za čudo, i ne čujemo previše. To je prostor bivših sovjetskih "stanova" kao što su Kazahstan, Uzbekistan i drugi.
Čudno, ako je ta regija tako bitna kako je smatrao Brzezinski (a svakako nije jedini), zar ne bi onda bilo očekivano da baš ovdje eruptiraju nemiri, prevrati i nemilosrdna borba za utjecajem od strane velikih sila? Dvije stvari su važne - kao prvo, izostanak nemira nije čudan jer se isti sprečava kroz poteze o kojima ćemo danas govoriti. Kao drugo - nije rečeno da se "nemirima" u ovu regiju ne nastoji prodrijeti. Ona je relativno mirna danas, ali pitanje je do kada. Zapravo to je pitanje koje će možda jednog dana zaista i predstavljati ključni dio priče o globalnoj dominaciji.
Tko ili što štiti centralnu Aziju od scenarija kakve susrećemo po Bliskom istoku, ali i istočnoj Europi (Ukrajina)? Dvije sile koje ne dozvoljavaju prodor trećoj. Rusija i Kina u nužnom savezu kontra SAD.
O tom savezu govorit ćemo danas jer na današnji dan je i stvoren. Riječ je o Šangajskoj organizaciji za suradnju (Shanghai Cooperation Organisation ili SCO). Čuli smo za SCO puno puta, no što je zapravo SCO? "Šangajski pakt" je kreiran, dakako u Šangaju, 15. lipnja 2001. godine. Riječ je o euroazijskoj političkoj, ekonomskoj i sigurnosnoj alijansi koja danas slavi 19 godina postojanja. SCO su zajedno stvorili Kina, Kazahstan, Kirgistan, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan. Riječ je o evoluciji prethodne grupacije koja je postojala još od 1996. godine - Šangajska Petorka (spomenute zemlje izuzev Uzbekistana).
SCO se dodatno, znatno, proširio 2017. godine kada su u savez primljene Indija i Pakistan. Šefovi ovih 7 zemalja sastaju se jednom godišnje u sklopu SCO summita te se tamo dogovaraju svi aspekti djelovanja SCO-a. Idući summit trebao bi se održati idućeg mjeseca u ruskom Sankt Petersburgu. Članice također redovno održavaju zajedničke vojne vježbe.
SCO je najveća regionalna organizacija na svijetu po pitanju zemljopisne površine, ali i ukupne populacije - SCO savez obuhvaća tri petine cijele Euroazije te oko polovicu stanovništva svijeta.
Nekoliko zemalja ima status "promatrača", odnosno sudjeluju također u summitima - to su Bjelorusija, Iran, Afganistan i Mongolija. Na nešto još nižoj razini nalaze se zemlje koje imaju status "partnera u dijalogu", one su: Armenija, Azerbejdžan, Kambodža, Nepal, Šri Lanka, i Turska.
Bolji poznavatelji karte svijeta uočit će da jedan ključan "stan" nedostaje - često izolirani Turkmenistan. No, i oni su tu, donekle, imaju status "gosta".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.