Ruski predsjednik Vladimir Putin jučer je iznenada otpustio jednog od svojih najbližih suradnika i savjetnika, Vladislava Surkova. Potez će vjerojatno s odobrenjem dočekati u susjednoj Ukrajini. Naime, Surkov je bio glavni čovjek za odnose između Moskve i Ukrajine, a u Kijevu ga smatraju tvrdolinijašem.
Zanimljivo je da se njegova ostavka "poklopila" s eskalacijom nasilja na istoku Ukrajine. Jesu li dva događaja na neki način povezana, za sada se ne može reći. No, već nekoliko tjedana kruže glasine da bi Putin mogao otpustiti Surkova.
Na njegovo mjesto dolazi novi čovjek, Rus rođen u Ukrajini, Dmitrij Kozak.
Podsjetimo, Rusija i dalje službeno negira bilo kakvu upletenost u rat na istoku Ukrajine - iako je svima jasno da pobunjenici dobivaju intenzivnu potporu od Rusije. Rat je izbio 2014. godine i do danas je ubijeno više od 13,000 osoba. Intenzitet sukoba znatno se smanjio nakon što je u Minsku 2015. potpisan sporazum o prekidu vatre.
Otkako je u Kijevu pak na vlasti predsjednik Volodimir Zelenski postoji određeni optimizam da bi se mogao implementirati mirovni sporazum za Donbas. To je bilo pak gotovo nemoguće za vrijeme njegovog prethodnika Petra Porošenka koji je puno više bio okrenut militarizmu.
Odnosi između Kijeva i Moskve i dalje su hladni, kao i između Volodimira i Vladimira, no, sastanak tzv. "Normandijske četvorke" (s francuskim predsjednikom i njemačkom premijerkom) ipak je održan te je pritom rečeno da će se raditi na postizanju mira iako obje strane svjesno navode da je potpuna normalizacija odnosa u ovom trenutku još uvijek vrlo daleka.
Vladislav SurkovNo, otpuštanje Surkova moglo bi značiti nešto po tom pitanju. Naime, postoji i određena konfuzija po pitanju njegove jučerašnje ostavke - je li otkaz dobio ili ga je dao? Na službenim stranicama Kremlja navodi se da je dobio otkaz, no politički analitičar Aleksej Česnakov, koji je radio sa Surkovom, tvrdi da nije tako - "Surkov je dao ostavku jer je došlo do promjene politike prema Ukrajini. Odluku je donio sam Surkov, osobno mi je to rekao", rekao je.
Jedan pak neimenovani izvor, upoznat s detaljima, rekao je u razgovoru za novinsku agenciju Reuters kako je Surkov "vrlo žestoko" reagirao na imenovanje Kozaka njegovim nasljednikom.
Očito se nekakva drama odvijala iza zidina Kremlja, no ono što je u ovoj priči zanimljivo je podatak o "promjeni ruske politike prema Ukrajini" zbog koje je Surkov otišao (na ovaj ili onaj način).
U svakom slučaju odlazak Surkova mogao bi se itekako osjetiti na ruskoj vanjskoj politici. Naime, ovaj tajnoviti strateg - koji je u Rusiji poznat pod nazivom "sivi kardinal" - navodno je imao veliki utjecaj na samog predsjednika Vladimira Putina. Naravno, nigdje nema podataka koji bi to potvrdili, ali navodno većina poteza oko Ukrajine bile su odluke Surkova koje je Putin samo implementirao.
Surkova se inače također smatra osobom koja je možda i najviše radila na tome da se sva vlast slijeva u ruke jednog čovjeka - Vladimira Putina. Uz njegovu pomoć Putin je zacementirao svoju vlast u Rusiji. Surkov je pak pritom vjerojatno mislio da to neposredno znači da će i on sam biti kontinuirano u poziciji izuzetno velike moći, no, čini se da su se stvari okrenule protiv njega.
Surkov je inače uz Putina doslovno od prvih dana. Bio je prvi zamjenik šefa predsjedničke administracije od 1999. do 2011. Iznimno je bitna osoba u kontekstu političkog razvoja Rusije pošto je bio i glavni ideolog tog razvoja - koncept suverenističke demokracije, odnosno ono što se vani naziva "Putinova Rusija", njegova je tvorevina.
Vladislav Surkov (rođen 21. srpnja 1964. godine)
Od 2011. do 2013. bio je zamjenik premijera, a nakon toga, sve od tada pa do ovih dana, bio je osobni savjetnik Vladimira Putina za Abhaziju, Južnu Osetiju i Ukrajinu.
Dakle, govorimo o jednom bliskom suradništvu koje je potrajalo čak 20 godina.
Zanimljiva je i njegova biografija prije politike - naime, kroz 90-e radio je u odjelu za oglašavanje i PR i to u kompaniji notornog ruskog tajkuna Mihaila Hodorkovskog.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.