Slovačka je "na rubu građanskog rata" i nije jedina: Europa kipi od politike, a medijske naslovnice stvaraju atentatorsku atmosferu
Jučerašnji pokušaj atentata na slovačkog premijera Roberta Fica potresao je i šokirao Europu, ali nikoga kao Slovačku. Izgledalo je da su ta vremena iza Europe, jer ni pokušaja atentata nije bilo već 20-ak godina. 2003. godine ubijena je švedska ministrica vanjskih poslova Anna Lindh. Ali ni to nije bio atentat u političkom smislu. Ubio ju je švedski državljanin srpskog podrijetla, Mijailo Mijailović, no riječ je o osobi koja je tvrdila da je "čula glasove u glavi" i zaključeno je da nije bilo političkog motiva.
Zadnji "pravi" atentat na tlu Europe bio je te 2003. u Srbiji kad je ubijen premijer Zoran Đinđić u turbulentnom vremenu nakon pada Slobodana Miloševića tri godine ranije.
U svakom slučaju, atentati su se doimali kao stvar prošlosti, razina nasilja koja se, barem u Europi, više ne pojavljuje. Ali jučerašnji napad na slovačkog premijera zapravo pokazuje da je takva razina nasilja očito već neko vrijeme "tu negdje" i sad se počela prelijevati iz teorije u stvarnost.
Robert Fico je operiran nakon ranjavanja, operacija je trajala preko 5 sati i iako mu je stanje danas stabilnije još uvijek je pitanje hoće li se izvući i s kakvim posljedicama.
Komentirajući pokušaj atentata slovački ministar unutarnjih poslova, Matus Sutaj Estok, poručio je: "Slovačka je na rubu građanskog rata. Zbog političkih napetosti, zbog društvenih mreža koje su pune komentara mržnje i sad nakon napada".
Kad je riječ o politici u Europi, tko god se ikad upustio u čitanje komentara po društvenim mrežama zna da je mržnje zaista u izobilju. Ono što se ponavlja je podjednako strastvena mržnja obje strane (pod uvjetom da su samo dvije) i to po pitanju bilo čega. Nisu to više različita mišljenja, to je potpuno isključenje od bilo kakve ideje da bi se moglo sagledati suprotno mišljenje ili razumjeti tuđe stajalište. Ljudi su u stanju mrziti se zbog banalnih stvari, od sporta do glazbe, možemo samo zamisliti što se onda događa jad riječ o politici i to još o nečem s beskonačnom eksplozivnošću kao što je rat u Ukrajini.
Suprotstavljene napetosti prema ratu u Ukrajini osjećaju se diljem Europe, svakako i ovdje, ali u zemljama koje graniče s Ukrajinom još i kudikamo više. Slovačka je jedna od njih i još povrh toga Slovačka je nedavno dobila vlast koja je u kontradikciji s gotovo cijelom Europom kad je riječ o stavu prema Ukrajini pošto se Robert Fico otvoreno protivi slanju oružja u Ukrajinu (vidi: Dan kada je počelo novo okrutno vrijeme: Hici u slovačkog premijera su poruka predratne Europe).
Mnogi Slovaci ga u tome podupiru, mnogi ne. Ovi koji su protiv njega još su i dodatno "motivirani" pritiskom medija koji politiku kakvu zastupa Robert Fico predstavljaju kao opasnost po cijelu Europu. Skoro pa da je bilo za očekivati da će netko na kraju "puknuti" i krenuti u smrtonosni pohod.
Anti-vladine demonstracije u Bratislavi (izvor: Imago Lifestyle)
Ficov zamjenik, Robert Kalinak, točno je detektirao problem kad je danas poručio: "Nemogućnost prihvaćanja volje dijela javnosti, koja se nekoj skupini ne sviđa, rezultiralo je ovime".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.