Slučaj koji mijenja povijest? Suđenje švedskoj naftnoj kompaniji za ratne zločine
Mnogi su teški zločini počinjeni nad narodom u Južnom Sudanu, a mir ostaje nedostižan bez pravde, istine i pokajanja...
Slučaj visokog profila u koji su uključena dva čelnika švedske naftne tvrtke Lundin Energy potaknuo je nadu da bi tvrtke uključene u rudarsku industriju konačno mogle biti prisiljene poštivati ljudska prava u područjima u kojima posluju.
Dvojica predstavnika tvrtke, Ian Lundin i Alex Schneiter, suočeni su sa suđenjem zbog navodnog suučesništva u ratnim zločinima tijekom poslovanja njihove tvrtke u tadašnjem južnom dijelu države Sudanu 1999. i 2003. godine. Godine 2011. južni dio Sudana u kojem su se navodno dogodila kršenja ljudskih prava postao je neovisna republika Južni Sudan. Švedski tužitelji također traže da se od tvrtke zaplijeni 152,2 milijuna dolara, što se procjenjuje na vrijednost dobiti ostvarene prodajom Lundinova poslovanja u južnom Sudanu 2003. godine.
Istrage koje su dovele do ovih optužbi započele su 2010. nakon izvješća PAX-a, nizozemske nevladine organizacije, koja je bivša provedbena agencija za Europsku koaliciju za naftu u Sudanu (ECOS), o Lundinovim aktivnostima u regiji. U izvješću pod naslovom Neplaćeni dug navodi se da su članovi Lundin konzorcija, uključujući OMV AG (Austrija) i Petronas (Malezija), mogli biti umiješani u počinjenje međunarodnih zločina u Sudanu između 1999. i 2003., što je pomoglo u poticanju razornog rata u toj zemlji.
'Izvješće je zaključilo da su Lundin i njegovi poslovni partneri možda bili suučesnici u međunarodnim zločinima jer su potpisali ugovor s Vladom Sudana o eksploataciji nafte u području koje nije bilo pod kontrolom Vlade, a koja je rutinski činila ratne zločine, također u kontekstu osiguravanja naftnih operacija', rekao je Egbert Wesselink, glavni autor izvješća, svjetskim medijima. 'Kada se to doista dogodilo, tvrtka je ipak nastavila tražiti sigurnosne intervencije, koje su doista uvijek bile kriminalne prirode. Izvješće je također pozvalo vladu Švedske da otvori istragu', rekao je.
Wesselink sada kaže da je odluka o podizanju optužnice protiv naftnih direktora 'fantastična vijest'. 'To je prije svega fantastična vijest za mnoge žrtve zločina', rekao je. 'Također, međunarodnopravni značaj već postoji, ali će najviše ovisiti o postupku; u slučaju osuđujuće presude, suđenje će postaviti nove i više međunarodne standarde za poslovno ponašanje u nasilnim i drugim visokorizičnim uvjetima', rekao je Wesselink. Ako optuženi konačno budu optuženi, to bi žrtvama vratilo osjećaj pravde. Žrtve kršenja ljudskih prava imaju pravo na pravni lijek i odštetu, točnije, istinu, priznanje, isprike, pristup pravdi, kompenzaciju, reparaciju i/ili rehabilitaciju, te jamstva neponavljanja. To bi zajedno moglo omogućiti pomirenje na dulji rok, kao dio međugeneracijske pomirbe. Nema mira bez pravde, nema pomirenja izvan istine, nema oprosta bez pokajanja.
Prema Wesselinku, slučaj ima transformativni potencijal. 'Korporacije su sve više odgovorne za štetne utjecaje, a suđenje Lundinu će pojačati taj trend. Sada je hitno da se dioničari počnu okupljati. Najveći investitori u Lundin, Petronas i OMV - Blackrock, Vanguard, T. Rowe Price, Principal Global, BNP Paribas, Bank of Norway, vlade Austrije, Abu Dhabija i Malezije, itd. - govore o ljudskim pravima, ali i dalje zanemaruju sudbine žrtava ratnih zločina.'
Mnogi su teški zločini počinjeni nad narodom u Južnom Sudanu, a mir ostaje nedostižan bez pravde, istine i pokajanja. Ohrabrujuće je znati da su švedske vlasti odlučile pozvati naftnu kompaniju Lundin Energy na odgovornost za njezinu ulogu tijekom građanskog rata. Žrtve zlostavljanja u selima oko naftnih polja imaju pravo na pristup reparaciji. Svećenik James Kuong Ninrew, predsjednik Južnosudanske koalicije za tranzicijsku pravdu i tužitelj u suđenju, izrazio je nadu da će suđenje, čiji se početak očekuje početkom 2022., pomoći okončanju ciklusa nekažnjivosti. 'Nekažnjivost i zanemarivanje žrtava bili su među temeljnim uzrocima nastavljanja nasilja u Južnom Sudanu. Ne može biti mira bez istine i obeštećenja. Kotači pravde polako se okreću, ali nitko im ne može pobjeći, bez obzira koliko bogat ili moćan', napisao je u priopćenju. 'Naša sela su spaljena, naše kćeri silovane, djeca oteta, roditelji pretučeni na smrt, stoka pokradena, zajednice iskorijenjene i raseljene. Kršenja ljudskih prava u naftnom ratu uništila su naše živote. Kao žrtve kršenja ljudskih prava, imamo pravo na pravni lijek i odštetu. Ovo pravo nam je uskraćeno i mi ga sada tražimo', nastavio je.
'Zločine su počinile razne oružane snage nakon što je vlada Sudana odlučila dopustiti međunarodnim tvrtkama da eksploatiraju naftu na našoj zemlji. Konzorcij Lundin pronašao je našu naftu, prodao ga za bogatstvo i otišao. Očekuje se da će se njegovim menadžerima uskoro suditi u Švedskoj zbog suučesništva u zločinima počinjenim protiv nas. Članovi Konzorcija i njihovi dioničari su nam dužni i vrijeme je za naplatu', rekao je.
'Važno je da se ti teški zločini ne zaborave. Ratni zločini jedan su od najtežih zločina koje Švedska ima međunarodnu obvezu istražiti i procesuirati. Veliki broj civila pogođen je zločinima sudanskog režima u kojima su, prema tužbi, sudjelovali optuženi. Mnogi civili koji su preživjeli bili su prisiljeni napustiti svoje domove da se nikada ne vrate i još uvijek nemaju saznanja o tome što se dogodilo njihovoj rodbini i prijateljima od kojih su razdvojeni', kaže Henrik Attorps, švedski javni tužitelj.
Direktorica nizozemskog mirovnog pokreta PAX, Anna Timmerman, hvali Švedsku za njezin stav prema međunarodnom pravu. 'Potrebna je ogromna upornost da se tako veliki slučaj ratnih zločina iznese pred sud, pogotovo ako si osumnjičenici mogu priuštiti vojsku odvjetnika. To je povijesno postignuće. PAX je ponosan što je Lundin predočen tužitelju 2010. godine. Ova optužnica je priznanje za stradanje žrtava ratnih zločina. Stojimo uz njih dva desetljeća i bit ćemo uz njih dok pravda ne bude zadovoljena.'
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.