Kako se i očekivalo, činjenica da je Rusija prva proizvela cjepivo za koronavirus uzrokovalo je poprilično komešanja na globalnoj razini. Teško je reći koliki će biti taj period dok Rusija jedina ima cjepivo, ali Moskva će bez dvojbe iskoristiti ga maksimalno, ne samo u smislu zarade od istog (sada je trenutak za prodati ga maksimalnom broju zemalja) već i kada je riječ o prestižu. Tako su danas ruski dužnosnici, piše CNN, poručili kako su spremni pomoći i SAD-u u američkom nastojanju da što prije dođu do cjepiva, odnosno kod operacije "Warp brzina" (američko tijelo uspostavljeno s ciljem maksimalnog ubrzanja dolaska do cjepiva).
Ne čudi da je SAD odmah "glatko odbio" rusku ponudu uz poruku da "trenutačno nisu zainteresirani" za rusku pomoć. Jedan visoki neimenovani ruski dužnosnik rekao je u komentaru za CNN: "Postoji veliki osjećaj nepovjerenja prema Rusiji s američke strane. Smatramo da SAD zbog tog nepovjerenja sada ne adaptira nužne tehnologije koje dovode do cjepiva".
Situaciju je prokomentirala i glasnogovornica Bijele kuće, Kayleigh McEnany, rekavši kako je predsjednik Donald Trump upoznat s detaljima ruskog cjepiva te kako će SAD inzistirati na američkom cjepivu koje će proći kroz "rigoroznu" fazu III testiranja uz najviše standarde.
Dakle, SAD sada želi kontrirati Rusiji na način da rusko cjepivo prikažu kao nešto traljavo što je stvoreno preko reda, na brzinu, a samim time je i potencijalno neučinkovito, možda i opasno. Drugim riječima, globalnom tržištu koje čeka cjepivo - a govorimo doslovno o svim zemljama svijeta - SAD se već sada nastoji nametnuti kao bolja opcija što se tiče kvalitete pošto će njihovo cjepivo biti "rigorozno testirano".
No, je li zaista tako? Naime, upravo je prije nekoliko dana Trump poručio kako vjeruje da će američko cjepivo biti dostupno prije datuma predsjedničkih izbora (3. studenog). Iz toga proizlazi da i SAD, pod pritiskom Trumpove administracije, nastoji izbaciti cjepivo na tržište što je prije moguće, uz što veće "prečace", a time možda pada u vodu i priča o "rigoroznom testiranju".
Jedan neimenovani američki zdravstveni dužnosnik rekao je: "Nema nikakve proklete šanse da SAD testira ovo rusko cjepivo čak ni na majmunima, kamoli ljudima!".
Upravo to je ta paranoja i nepovjerenje koju spominju ranije citirani ruski dužnosnici. SAD se osjeća kao da zaostaju u velikoj utrci koja nije samo vezana uz zdravlje ljudi - iako bi to trebalo biti primarno - već i uz veliku zaradu. Naime, uspješno cjepivo donijet će milijarde USD profita onom koji bude prvi u stanju ponuditi ga, a u ovom trenutku to je Rusija.
Rusi, imajući to u vidu, imaju poprilično "petlje" kada poručuju da su spremni podijeliti informacije o svojem cjepivu sa SAD-om te su voljni dozvoliti američkim farmaceutskim kompanijama da proizvode rusko cjepivo na američkom tlu. Jasno, bio bi to ogroman politički udarac za SAD i za sve one koji rusko cjepivo "ne bi testirali ni na majmunima".
No, neimenovani ruski dužnosnici navode kako su neke američke farmaceutske kompanije već pokazale interes za ruskim cjepivom. Nije poznato koje su to američke kompanije, no ne bi čudilo da je tako. Da svijetom zaista vlada slobodno tržište (u kojeg se SAD najčešće kune) oslobođeno od političkog pritiska, američkim farmaceutskim gigantima bilo bi u interesu plasirati rusko cjepivo te nastupiti kao posrednik koji bi u tome imao i svoju zaradu.
Naime, u narednom periodu moglo bi se ispostaviti da Rusija jednostavno nije u stanju sama proizvesti dovoljno cjepiva. Već sada iz Rusije su poručili kako mogu u roku od godine dana proizvesti oko pola milijardi doza cjepiva (a već imaju narudžbu za milijardu!).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.