Američki predsjednik Barack Obama svojim je izostankom u nedjelju na maršu otpora terorizmu u Parizu zbunio saveznike u Europi i izazvao žestoke kritike političkih oponenata kod kuće.
Ako se tome doda da u Pariz nije otputovao ni potpredsjednik John Biden, niti državni tajnik John Kerry, koji je bio u posjetu Indiji, kao ni tajnik obrane Chuck Hagel, onda se čini savim opravdanim pitanje – što je Washington htio poručiti Europljanima?
Da li je riječ o američkoj aroganciji, kako nagađa BBC ili o Obaminom opasnom izostanku kako tvrde republikanci, nije još sasvim razjašnjeno, tek novinar CNN-a Jake Tapper, koji je izvještavao u nedjelju iz Pariza, napisao je na sajtu ove kuće da je "osramoćen kao Amerikanac".
U međuvremenu Obamin glasnogovornik objasnio je da su sigurnosni razlozi spriječili putovanje predsjednika, premda je on osobno želio biti u nedjelju u Parizu.
Naime, sigurnosni uvjeti su takvi, rekao je, da iziskuju da se put američkog predsjednika u inozemstvo mora najaviti najmanje 36 sati unaprijed, te da nije bilo dovoljno vremena da se ta procedura provede, a ista isprika je trebala objasniti zašto Biden nije putovao.
Izostalo je međutim logičko opravdanje zašto državni tužitelj Eric Holder, koji se već nalazio Parizu gdje je sudjelovao na sigurnosnoj konferenciji, nije "imao vremena" pridružiti se maršu solidarnosti, iako se prema riječima Tappera stigao preko satelita uključivati u nedjeljni televizijski program u Americi.
"Pošteno je kazati da smo morali poslati nekog dužnosnika višeg profila", priznao je Josh Earnest, glasnogovornik Bijele kuće koju je na pariškom maršu službeno predstavljala veleposlanica u Francuskoj Jane Hartley.
Holder se našao na meti kritičara i zbog toga što je u svojim televizijskim obraćanjima američkoj javnosti iz Pariza propustio izgovoriti riječi "islamski teroristi", dok je svijet brujao o brutalnim ubojstvima novinara "Charli Ebdoa", policajca na pločniku i talaca u pariškom supermarketu, kojima su posljednje riječi koje su čuli u životu bile "Alahu Akbar". Holder je tek prozborio nešto o nužnosti globalne suradnje u borbi protiv terorizma.
Republikanski senator iz Texasa Ted Cruz, koji je potencijalni kandidat za predsjednika SAD-a, u autorskom članku za magazin "Time" ocijenio je da je Obamin izostanak s pariškog skupa, simbol pomanjkanja američkog liderstva u svijetu, što je prema njegovom mišljenju "opasno".
On je naveo da Amerikanci moraju jasno staviti do znanja islamskim teroristima da se SAD neće jednostavno "izvući" iz Pariza u nadi da će ih teroristi ostaviti na miru, već da će ih prozvati po imenu i povesti snažnu borbu protiv njih.
Istoga dana kada je svijet uzalud očekivao Obamin dolazak u Pariz, on je najavio da će 18. veljače u Washingtonu održati samit saveznika "Protiv nasilnog ekstremizma".
Kako je saopćila Bijela kuća samit će "istaknuti domaće i međunarodne napore za prevenciju nasilnog ekstremizma i njegovih pomagača u radikalizaciji, regrutiranju i inspiriranju individua ili grupa u SAD-u i inozemstvu da izvrše nasilna djela, napore koji su još naglašeniji u svijetlu nedavnih tragičnih napada u Ottawi, Sydneyu i Parizu".
Riječ je o skupu koji je već bio najavljen za jesen prošle godine, ali je posve tiho odgođen bez službenog objašnjena, a nova riječ u novoj najavi je "Pariz".
Kako je 10. rujna prošle godine najavio tajnik za domovinsku sigurnost Jeh Johnson "u listopadu Bijela kuća će biti domaćin samita o domaćim i međunarodnim naporima za prevenciju nasilnog ekstremizma...".
Johnson je tada u obraćanju Vanjskopolitičkom vijeću istaknuo da iz domaće sigurnosne perspektive SAD poduzimaju nadziranje 25 zračnih luka koje imaju izravne letove za Ameriku, kao i da Velika Britanija slijedi taj primjer uvodeći istu praksu.
On je također rekao da Ministarstvo domovinske sigurnosti, zajedno sa FBI i obavještajnim službama uhodi strane borce u Siriji koji dolaze ili pokušavaju ući u tu zemlju, otkrivajući da su američke službe registrirale 12.000 takvih osoba, od kojih je više od tisuću iz Europe (Europol navodi 3.500 – 5.000) a više od 100 iz SAD-a. On je dodao da je FBI uhitio mnoge koji su pokušali iz Amerike otputovati u Siriju.
Američki tajnik rekao je prošle jeseni i da SAD zajedno sa europskim i drugim vladama djeluju na poboljšanju razmjene informacija u cilju praćenja sirijskih boraca iz inozemstva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.