Ruski predsjednik Vladimir Putin poručio je kako bi se međunarodna zajednica trebala udružiti s ciljem kreiranja novog službenog pakta o upravljanju Internetom. Taj pakt, tvrdi Putin, trebao bi zabraniti neprijateljske poteze koji "prijete online miru". Dakako, ove izjave ne iznenađuju ako se uzme da dolaze u vrijeme eskalacije rusko-američkog online sukoba. Podsjetimo, Bidenova administracija optužila je Rusiju za velike hakerske napade te su najavili da osveta neće biti samo sankcije (koje su već uveli) već i nešto "do sad neviđeno" (aludirajući vjerojatno na neke intenzivne hakerske kontranapade na rusku mrežnu infrastrukturu).
Što se u ovom trenutku događa u pozadini i traju li već negdje rusko-američki "online okršaji", teško je reći, no Putinov poziv, gdje se obraća cijelom svijetu, svakako je značajan.
Za vrijeme sastanka s ruskim Vijećem sigurnosti u petak Putin je rekao kako "globalni digitalni prostor često postaje platforma za oštru konfrontaciju". U isto vrijeme, tvrdi, digitalni prostor koriste i međunarodni teroristi i organizirani kriminal. "Ukratko, postoje brojne potencijalne prijetnje generalnoj globalnoj sigurnosti i pojedinačnim zemljama, njihovim suverenitetima i nacionalnim interesima", rekao je.
Što predlaže? "Nužno je složiti se oko univerzalnih pravnih sporazuma koji bi imali za cilj sprečavanje sukoba te umjesto sukoba poticali izgradnju obostrano korisnih partnerstva u globalnom informacijskom prostoru, za održiv razvoj svake zemlje. Potrebno je stvoriti kvalitetne uvjete za znanstveni razvoj, za brzu implementaciju najnaprednijih tehnoloških rješenja", rekao je.
Sve to zvuči lijepo, u načelu, no nije jasno kako bi se takav međunarodni pravni okvir kreirao. Digitalni prostor nije nešto što se može regulirati kao, recimo, pomorski promet. Nadalje, želja za idiličnim odnosima iznosi se u trenutku kada se odnosi između Rusije i Zapada nalaze na dnu, a upravo je online prostor onaj u kojem se sukob može voditi žestoko, ali još uvijek bez prevelikog straha da će se isti transformirati u konvencionalni sukob.
Upravo je Rusija ta koja voli isticati kako je se napada asmiteričnim ratovanjem, psihološkim ratovanjem i drugim metodama zato što se nitko ne usudi napasti je konvencionalnom silom (pošto je tu vrlo opasna). Zašto bi onda SAD pristao na neko veliko "online primirje" i to još na rusku inicijativu ako upravo pripremaju nove napade na Rusiju u toj domeni?
Podsjetimo, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, rekao je u intervjuu za The New York Times kako SAD priprema tajne operacije "koje će biti jasne Rusima, ali neće biti vidljive ostatku svijeta" (opširnije: Amerika se sprema udariti na Rusiju, a možda i Kinu: Hoće li u roku od 3 tjedna početi prvi svjetski cyber rat?). No, zanimljivo, u tom intervjuu također je rekao kako će ti američki potezi "natjerati Moskvu na širu stratešku diskusiju". Što je pritom mislio? Da će Rusija pozvati na "online mir" nakon američkih akcija? Ako se vodimo tom interpretacijom onda i ovu Putinovu poruku možemo promatrati u jednom sasvim drugačijem svjetlu, odnosno kao ishod koji je Sullivan već ranije najavio.
To pak otvara pitanje koliko je Rusija uopće jaka po pitanju vođenja cyber rata? Ako je vjerovati tvrdnjama da su upravo ruske cyber snage izvele ogroman napad na američku korporaciju SolarWinds, pri čemu je probijeno 100 vezanih kompanija diljem svijeta, zajedno s 9 američkih vladinih agencija - onda je Rusija poprilično jaka sila u toj domeni.
Naravno, Rusija tvrdi kako oni nemaju nikakve veze s tim napadom, no to može i ne mora biti točno. Jer ako Rusija jest pokrenula taj napad jasno je da će ga zatim zanijekati znajući da je gotovo nemoguće dokazati cyber napad "crno na bijelo" - i konvencionalne vojske skrivaju svoje odgovornosti, čak i kad su dokazi nepobitni, a cyber prostor je jedna sasvim drugačija domena gdje sve može i ne mora biti kako se tvrdi.
Što to znači? To znači da samo ruski i američki vrh znaju što se stvarno događa u datom trenutku, odnosno ovom trenutku. Kronološki gledano nakon velikog napada na SolarWinds uslijedila je američka reakcija, prijetnja, a sada imamo ovu Putinovu miroljubivu ponudu koja dolazi, možemo pretpostaviti, u trenutku pred neku potencijalno veću eskalaciju dok je ovo pokušaj da se to spriječi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.