Svjetski lideri u Kazanu ili kako je propao plan izolacije Rusije i Putina: BRICS summit potvrda je jačanja multipolarnog poretka, a broj zemalja koje se žele priključiti naglo raste
Trodnevni BRICS summit, koji je započeo u utorak u jugozapadnom ruskom gradu Kazanu, prvo je okupljanje grupe koja okuplja Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku otkako se ranije ove godine proširila i uključila Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate, Etiopiju i Iran. Sama činjenica da ova poprilična jaka skupina ima summit u Rusiji vrlo je jasna potvrda da plan "izolacije" ruskog predsjednika Putina očito nije uspio. Štoviše, ovaj sastanak pokazuje da je Rusija u vrlo dobroj poziciji na globalnoj sceni.
Dakako, u najvećem fokusu je današnji susret Putina s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, a nakon sastanka ruski predsjednik je izjavio da je partnerstvo između njihovih zemalja "model kako bi se trebali graditi odnosi između država".
Summitu prisustvuju i drugi lideri, uključujući indijskog premijera Narendru Modija, iranskog Masouda Pezeshkiana, južnoafričkog Cyrila Ramaphosu, kao i one izvan kluba, poput turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva trebao je prisustvovati, ali je otkazao putovanje zbog ozljede.
Ovo će biti daleko najveće međunarodno okupljanje koje je ruski predsjednik ugostio još od početka rata u veljači 2022. godine. Okupljanje BRICS-a i drugih zemalja ovog tjedna ističe rastuću konvergenciju nacija koje se nadaju promjeni globalne ravnoteže moći i – u slučaju nekih, poput Moskve, Pekinga i Teherana – izravnom suprotstavljanju zapadnom vodstvu na čelu sa SAD-om.
Poruka koju će Putin i njegovi saveznici projicirati u narednim danima je jasna - Zapad je taj koji je izoliran u svijetu sa svojim sankcijama dok "globalna većina" zemalja podržava njihovu borbu za izazivanje američkog globalnog vodstva.
Jasno, poruka je još i snažnija jer se sastanak održava samo dva tjedna prije izbora u SAD-u, gdje bi potencijalna pobjeda bivšeg predsjednika Donalda Trumpa mogla rezultirati prekidom čvrste podrške SAD-a Ukrajini.
"Ovaj BRICS summit je zaista poklon za Putina", rekao je Alex Gabuev, direktor Carnegie Centra za Rusiju i Euroaziju u Berlinu. "Poruka će biti: kako možete govoriti o globalnoj izolaciji Rusije kada svi ti lideri dolaze u Kazan", rekao je. "Rusija želi prikazati BRICS kao prednju liniju, novu organizaciju koja vodi sve nas kao globalnu zajednicu prema pravednijem poretku," rekao je Gabuev.
Naravno, ne može se nikako govoriti o tome da će Rusija na ovom summitu moći projicirati moć kakvu ima SAD kad okuplja svoje saveznike, recimo u sklopu NATO-a. No, Rusija nikad ni nije isticala da želi takvu "pozornost" već naglašava važnost ideje multipolarnog poretka na svjetskoj razini, gdje su moćne zemlje međusobno jednake (ili se barem kao takve međusobno uvažavaju) dok s druge strane SAD na sve svoje saveze gleda primarno vertikalno, odnosno u praksi ih tretira više kao poslušne podanike, nikako ne sebi ravne partnere.
Sastanak koji Rusija organizira u isto vrijeme je i oštar kontrast prošlogodišnjem BRICS summitu u Johannesburgu, kada je Putin sudjelovao s druge strane video ekrana – u nemogućnosti da prisustvuje uživo zbog naloga za hapšenje Međunarodnog kaznenog suda zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.