Ruska ratna mornarica ove je godine održala svoje najveće vojne vježbe u Sredozemlju. Formiranje permanentno prisutne "sredozemne" operativne grupe sljedeći je korak u razvoju ruske pomorske prisutnosti u tom moru. U analizi "Gužva u Sredozemlju" od prošlog mjeseca već je spomenut rastući značaj Sredozemnog mora u globalnim okvirima. Rusija u Sredozemlju ima strateške, ekonomske, političke i sigurnosne interese. S geostrateškog stajališta Rusija zadržava svoj pristup Zapadu preko Sredozemnog mora, objašnjava Michael Maloof u analizi na ovu temu. No, on recimo ne spominje američki proturaketni štit koji je nedavno aktiviran u vodama zapadnog Sredozemlja.
Svi smo svjedoci ogromnih političkih promjena i nestabilnosti u toj regiji poznatih pod općim nazivom Arapsko proljeće. Jačanje političkog islamizma u regiji izravna je prijetnja Rusiji zbog relativne blizine Kavkaza. Isto tako Rusija ima ogromne ekonomske interese na arapskim tržištima s posebnim naglaskom na energetsku kooperaciju. U Siriji se vodi krvav i brutalan rat protiv Rusiji najbližeg režima u regiji. Zaoštravanje odnosa s Turskom, vjerojatna energetska suradnja Rusije s Ciprom i Izraelom, pa sve do aktualne ciparske financijske krize. Sredozemlje je posljednjih godina postalo prvo žarište političkih i ekonomskih kriza u svijetu.
Andrej Smirnov u analizi pod nazivom 'Rusija se vraća u Sredozemlje' piše:"Sredozemna regija ostaje središte sukobljenih interesa vodećih svjetskih sila. Ovo je posebno jasno tijekom proteklih godina sa zbivanjem Arapskog proljeća, Gaddafijevim padom u Libiji i dugotrajnim građanskim ratom u Siriji. Tijekom svog posjeta Crnomorskoj floti 20. veljače, ruski ministar obrane naglasio je da sredozemna regija predstavlja srž svih bitnih opasnosti za ruske nacionalne interese."
Sredozemna operativna grupa
Ruska mornarica započela je stvaranje stalne operativne grupe koja će braniti ruske interese u Sredozemlju. "Ministar obrane naredio nam je da formiramo operativnu grupu koja će djelovati u Sredozemnom moru na trajnoj osnovi", izjavio je nedavno zapovjednik ruske mornarice, admiral Viktor Čirkov. Ruski ministar obrane Sergej Šojgu vjeruje da Rusija ima sposobnost oformiti i održavati takvu operativnu grupu.
Po pitanju osnivanja operativne grupe, bivši zapovjednik Crnomorske flote, admiral Igor Kasatonov izjavio je: "Sve to će zahtijevati ogromne troškove. S geopolitičkog stajališta, mi trebamo tu eskadrilu, to je ispravna odluka. Kao rezultat toga, vlada će se morati napregnuti da postavi tu formaciju slično Petoj sovjetskoj pomorskoj eskadrili."
Peta sovjetska eskadrila osnovana je 1967. godine kao odgovor na Šestu flotu američke mornarice. Sastojala se od 30-50 ratnih i pomoćnih brodova, ovisno o vremenskom periodu. Raspadom Sovjetskog Saveza i završetkom Hladnog rata došlo je do raspuštanja Pete sovjetske eskadrile 1992. godine.
Vojni komentator Ilija Kramnik ovako je opisao zadaću i ciljeve Pete sovjetske eskadrile:
"Nakon Drugog svjetskog rata, sovjetske ratne eskadrile stacionirane u Sredozemnom moru trebale su prikovati i uništiti NATO-ve nosače zrakoplova i strateške raketne podmornice u slučaju hipotetskog sukoba, te ih na taj način spriječiti od pogađanja ciljeva u SSSR-u." Peta sovjetska eskadrila je dakle za prvotan cilj imala prevenciju nuklearnog napada na SSSR.
Pristajališta i baze
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.