Trans-saharska (auto)cesta, jedna od najtežih na svijetu: Od Alžira do Lagosa, od Mediterana do Gvinejskog zaljeva - ovo je 5400 kilometara ljepote, pustolovine, opasnosti i izazova na relaciji između najveće i najmnogoljudnije zemlje Afrike
Mnoge lokacije i putevi u ovom svijetu smatraju se još uvijek teško pristupačnim ili pak predstavljaju velik izazov za one koji se ipak odluče njima krenuti. Mogu to biti udaljene lokacije do kojih se teško dolazi, mogu biti klimatski uvjeti kroz koje se probijaju samo izdržljivi, ili pak mogu biti mjesta koja su sama po sebi opasna zbog trenutačnih političkih nestabilnosti. Današnja priča obuhvaća sve ove karakteristike, a poznata uzrečica da je putovanje važnije od destinacije ovdje itekako dolazi do izražaja...
Na putovanje krećemo sa sjeverne obale Afrike, točnije iz Alžira, glavnog grada (i glavne luke) istoimene države. Iz zemljopisno najveće države u Africi (nekoć je ta titula pripadala Sudanu, dok se nije raspolovio na Sudan i Južni Sudan) cilj nam je stići do najmnogoljudnije zemlje u Africi, Nigerije (oko 206 milijuna ljudi), točnije do njene najveće luke, Lagosa. To je putovanje koje nas vodi od Mediterana pa sve Gvinejskog zaljeva.
Jasno, mogli bismo krenuti na put avionom, što bi vjerojatno bilo i najpametnije. Direktnog leta nema, što znači da bismo morali iz Alžira prvo za Pariz i od tamo presjedati za Lagos. Druga opcija je preko Istanbula, no u oba slučaja to bi dosta dugo potrajalo, sigurno kojih 12 sati. Ali za odvažne tu je i druga opcija, cestom, ravno kroz Afriku, 4500 kilometara nepredvidljivosti. Očekivano, ovo je put samo za hrabre i one koji vole riskirati. Mi ćemo pak "proći" njome samo kroz uzbudljivu priču.
Cesta se zove Trans-saharska (auto)cesta. Kako smo i rekli, dugačka je točno 4504 kilometara i prolazi kroz tri velike zemlje. Prolazimo kroz cijeli Alžir, zatim Niger i na kraju još kroz cijelu Nigeriju sve do mora.
Već na početku sama činjenica da ista prolazi kroz Niger zvuči opasno pošto je ovo prostor sve veće aktivnosti militanata koji su se zadnjih godina proširili iz Malija (također i na Burkinu Faso), a i Nigerija je sama po sebi opasna po tom pitanju. Alžir? Nešto manje, no dugačke dionice puta, naročito kako se približavamo jugu zemlje i granici s Nigerom mogu biti opasne.
Alžirska dionica puta, od Lahouata do Gardaje
Što se same ceste tiče ista je, prema nekim zadnjim procjenama, oko 85% asfaltirana, što bi još bila i dobra vijest kad bi to bila konstantna brojka. Naime, na nekim dionicama puta pustinjski pijesak jednostavno prekriva cestu pa se tamo naziru samo tragovi vozila koja su eventualno tuda prošla prije vas, a ako i njih izbriše pijesak mogli biste se naći u jednoj poprilično neugodnoj i nelagodnoj situaciji.
No, izazovni putevi svijeta uvijek su privlačili pustolove tako ni Trans-saharska cesta nije iznimka.
Jasno, ovo nije put koji samo direktno spaja Alžir i Lagos, iako su to konačne točke. Moguće je s iste skrenuti u njene "odvojke" od kojih 3600 kilometara koji idu prema Tunisu, Maliju, Čadu...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.