U ponedjeljak, 18. travnja, u Moskvi su se susreli ruski i kineski ministar vanjskih poslova i ministrica vanjskih poslova Indije na 14. Summitu ministara vanjskih poslova država RIC-a. Razgovaralo se o mnogim izuzetno važnim geopolitičkim temama. Tri strane dogovorile su da će surađivati na osnovu povjerenja i zajedničkih interesa na mnogim područjima. Ruska Federacija, Narodna Republika Kina i Republika Indija dogovorile su stratešku suradnju u pogledu neizostavnog Bliskog istoka, Afganistana i Ukrajine, napora za suzbijanje međunarodnog terorizma, borbe protiv piratstva, sprečavanja krijumčarenja droge i reformi unutar UN-a.
Također, posvećena je posebna pozornost formiranju nove sigurnosne i suradničke arhitekture u Azijsko-pacifičkoj regiji kroz produbljivanje trilateralne suradnje unutar ključnih multilateralnih organizacija kao što su UN, Šangajska organizacija za suradnju, BRICS, Istočnoazijski summit i sl.
Naravno bilo je riječi i o međusobnim odnosima tri velike sile. Trilateralni sastanci RIC platforme izvorno su započeli na sastancima tijekom Generalnih skupština Ujedinjenih naroda između 2003. i 2005. Sastanci troje ministara vanjskih poslova događaju se redovito i neovisno od drugih summita od 2005. RIC je usmjeren na strateška pitanja multilateralne suradnje i jačanje demokratskih međunarodnih odnosa.
'Iako ovo nije godišnjica (Summita) brojni događaji koji su se dogodili do sada demonstriraju da RIC mehanizam ostaje tražen i funkcionira na djelotvoran način. Ovo je platforma dijaloga koja je postala važan čimbenik u globalnoj politici' – rekao je Sergej Lavrov na početku sastanka.
Dvije od tri države članice RIC-a stalne su članice Vijeća sigurnosti UN-a pa samim tim jasno je kako strateški savez Rusije, Kine i Indije ima sudbonosnu ulogu u geopolitičkim odnosima. Sve tri zemlje imaju jednake stavove o mnogim temama. Npr. Moskva, Peking i New Delhi vode sličnu politiku prema Siriji te se sve tri suprotstavljaju naporima Zapada da svrgne Bashara Al-Assada.
Kad se već spominje UN, vrlo važno je istaći da je na Summitu indijska delegacija zamolila ruske i kineske predstavnike da im daju potporu da Indija postaje stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a. 'Po pitanju reforme Vijeća sigurnosti UN-a pitali smo Rusiju i Kinu da zauzmu odlučnu ulogu kako bi se održali međuvladini razgovori. Bitno je da se situacija promjeni i da Indija postane stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a' – rekla je indijska ministrica vanjskih poslova Sushma Swaraj.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi istaknuo je kako tri države moraju zajedno imati još veću ulogu u globalnoj politici. 'Kao svjetska tržišta u nastajanju, Kina, Rusija i Indija su uspostavile kooperativni mehanizam ne samo u trendu multipolarnosti već i iz potrebe za zajedničkim napretkom' – izjavio je Wang. Dodao je i da tri nacije moraju uložiti više napora kako bi reformirali svoju ekonomsku strukturu, ohrabrili inovaciju i transformirali industrijski obrazac.
Također, Wang je naglasio kako suradnja Pekinga, Moskve i New Delhija je 'otvoren mehanizam koji ne cilja bilo koju treću stranu i nema namjere da se udruži protiv drugih'.
Swaraj se složila s Wangom jer prema njoj tri zemlje dijele slične pristupe i mogu izvući korist iz koordinacije njihovih pozicija. 'BRICS je važan okvir u ovom obziru i mi se veselimo postići aktivno sudjelovanje svih članica tijekom sastanaka BRICS-a tijekom našeg predsjedanja' – izjavila je Swaraj.
15. veljače Indija je preuzela predsjedanje BRICS-om, organizacijom koja uključuje Rusiju, Indiju, Kinu, Južnu Afriku i Brazil. BRICS je organizacija koja spaja gospodarstva u napretku, a sve članice zajedno sačinjavaju više od 3 milijarde ljudi, tj. oko 40% svjetske populacije. Njihov zajednički BDP iznosi 20% globalnog BDP-a. Lavrov je dao potporu indijskom predsjedanju asocijacijom.
Wang i Swaraj imali su posebne razgovore o nekim svojim temama - prvenstveno o terorizmu. Swaraj je na marginama sastanka stavila na stol pitanje Masooda Azhara – čelnika islamističke terorističke grupe Jaish-e-Mohammed i kreatora terorističkog napada na zračnu bazu u Pathankotu početkom ove godine. Svojeg kineskog kolegu Swaraj je zamolila da Kina prestane blokirati indijske napore da se Azhar označi kao terorist od strane UN-a. Kina je ranije ovog mjeseca zaustavila sankcijski komitet UN-a da označi Azhara teroristom. To nije prvi put da Kina blokira indijske zahtjeve za sankcioniranjem militantnih grupa lociranih u Pakistanu.
Zadnji put Indija je reagirala vrlo oštro i opisala je kinesku politiku prema globalnom terorizmu neshvatljivom nakon što je pokušaj UN-a da se Azhara proglasi teroristom propao zbog kineskog 'tehničkog zastoja.' Indija je na svoj način uzvratila Kini tako da je 12. travnja sa Sjedinjenim Američkim Državama dogovorila preliminarni sporazum o dijeljenju vojne logistike u Indijskom oceanu. Indija tradicionalno smatra Indijski ocean svojim dvorištem, a sve veća kineska pomorska nazočnost na tom prostoru brine Narendru Modija i ostale indijske čelnike.
Izuzev navedenih neslaganja indijska ministrica i kineski ministar vanjskih poslova razmotrili su brojne zajedničke projekte za 2016. godinu. Obje zemlje se slažu u velikoj većini slučajeva i imaju velike razloge da surađuju. Upravo je u nedjelju indijski ministar obrane Manohar Parrikar stigao u Kinu u petodnevni posjet da razgovora s kineskim vojnim vodstvom o vojnoj suradnji dvije zemlje koje su posljednjih godina uvelike intenzivirale vojnu suradnju.
'Budući da se ovogodišnji Summit G20 održava u Kini, a sastanci lidera BRICS-a će se održati u Indiji, dvije države trebaju si međusobno pomagati' – rekao je Wang svojoj kolegici Swaraj.
Nakon održanog trilateralnog sastanka u Moskvi postavlja se pitanje koje značenje proizlazi iz cijele te rusko-kinesko-indijske diplomatske priče na najvišoj razini? Nema nikakve dvojbe kako su tri države saveznici koji imaju dosta slične interese na mnogim poljima, ali i neke različite interese koji dovode do neslaganja. Trilateralni Summit je održan kako bi se još jednom poručilo SAD-u da se tri velike sile suprotstavljaju američkim naporima da stvore globalnu hegemoniju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.