U potrazi za najudaljenijim mjestom na Zemlji: Tristan da Cunha i Edinburgh od sedam mora... tisućama kilometara od svakog kopna, daleko na južnom Atlantiku, nalazi se mjesto koje je stvoreno zbog straha od Napoleona, a danas je svijet za sebe
Jeste li ikad pomislili kako je živjeti "na kraju svijeta"? Ali svijet nema kraja. Prepravimo pitanje - kako je pak onda živjeti u najudaljenijem mjestu svijeta"? Na ovom svijetu postoji mnogo udaljenih, teško dostupnih mjesta, ali koliko god daleko išli, ako uvjeti ikako dozvoljavaju, tamo ćemo vjerojatno pronaći ljude. Od najhladnijih do najvrućijih mjesta, od najteže dostupnih do najmanjih, svijet je pun ovih zemljopisnih ekstrema, ali danas ćemo posjetiti jedno - najudaljenije mjesto na svijetu.
Zemljopisno to je mala otočna skupina Tristan da Cunha smještena na jugu Atlantskog oceana. Zbog činjenice da imamo ljude koji žive ovdje ovo je najudaljenije nastanjeno mjesto na svijetu. Koliko je daleko? Poprilično daleko... arhipelag se nalazi na oko 2787 kilometara od Cape Towna u Južnoj Africi, 2437 kilometara od (također vrlo udaljenog) otoka Sveta Helena (kojeg će "proslaviti" Napoleon koji je ovdje bio zatočen), te 4002 kilometra od Falklandskih Otoka.
Tristan da Cunha je britanski Prekomorski teritorij sa svojim vlastitim Ustavom. Za razliku od nekih drugih mikro lokacija po oceanima, ova nema nikave piste što znači da je nemoguće doći zračnim putem. Do otoka se može stići isključivo brodom, a putovanje iz Južne Afrike traje 6 dana.
Položaj otočja Tristan da Cunha na karti južnog Atlantika
Kako smo i rekli, ovo je arhipelag, odnosno skupina otoka, a sastoji se od glavnog otoka Tristan (jedini naseljeni), a tu je još otok Gough (rezervat prirode), nekoliko malih nenastanjenih otočića Nightingale te otok po imenu Nepristupačni.
Ovaj "Nepristupačni" svakako privlači pažnju. Kakav je to otok i zašto se tako naziva? Otok je zapravo ugasli vulkan (zadnji put bio je aktivan, prema procjenama, prije oko 6 milijuna godina). Naziv je navodno dobio u 18. stoljeću od strane jednog francuskog kapetana koji nikako nije uspijevao iskrcati se na otok. Ne čudi, otok je obrubljen strmim morskim liticama i zapravo ima samo jednu vrlu usku šljunčanu plažu na sjevernoj strani. Generacije pomoraca su bile itekako svjesne nepristupačnosti ovom otoku, a dogodilo se i nekoliko većih brodoloma.
Pogled s Tristana na Nepristupačni otok
Otok je danas proglašen prirodnim rezervatom, a od 2004. nalazi se i pod UNESCO-ovom svjetskom baštinom. Istraživači i znanstvenici mogu posjetiti otok, ali samo tijekom nekoliko dana godišnje što ga čini uistinu "nepristupačnim".
Sjeveroistočno od njega nalazi se glavni otok Tristan na kojem se nalazi i jedno naselje u sklopu ovog dalekog arhipelaga - Edinburgh of the Seven Seas (Edinburgh od sedam mora). Naselje se ujedno smatra i glavnim gradom ovog prekomorskog teritorija, iako ima svega oko 250 stalnih stanovnika.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.