Rusko istražno vijeće danas popodne je objavilo kako su "pronašli poveznicu" između Ukrajine i terorističkog napada pokraj Moskve prošlog petka u kojem je ubijeno preko 140 osoba. U njihovom preliminiranom izvješću navodi se kako su počinitelji zločina "primili znatne iznose novca iz Ukrajine".
Tvrde da su prikupili "značajne dokaze" o navodnom slanju novca iz Ukrajine - i to u kriptovalutama. U izjavi se navodi kako je novac zatim upotrijebljen za pripremu terorističkog napada. U istoj izjavi se također navodi kako su priveli još jednog osumnjičenog koji je navodno povezan s financiranjem napada. Nije identificiran.
Ove tvrdnje dolaze nakon što su nedavno šef ruskog FSB-a, Aleksandar Bortnikov, kao i šef ruskog Vijeća sigurnosti, Nikolaj Patrušev, rekli da "nema sumnje" da je Ukrajina stajala iza terorističkog napada prošlog petka, no njih dvojica nisu dali nikakve konkretne dokaze za svoje tvrdnje.
Podsjetimo, otkako je ISIL preuzeo odgovornost za napad ruska strana to jednostavno ne prihvaća. Potvrdili jesu da su islamisti izveli napad, ali tvrde da nisu djelovali sami već da je iza njih stajala neka druga strana, ukazujući na ukrajinske obavještajne službe. Također se navodi kako su osumnjičenici ulovljeni nekoliko sati kasnije u ruskoj regiji Briansk koja graniči s Ukrajinom tvrdeći da su pokušali tamo pobjeći. Zanimljivo je spomenuti kako se u međuvremenu oglasio i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko koji je rekao da, prema njegovim saznanjima, napadači su prvo pokušali pobjeći preko rusko-bjeloruske granice, ali nakon što se ispostavilo da neće moći, jer tvrdi da su bjeloruske snage pravovremeno reagirale i zatvorile granicu, krenuli su dalje prema Ukrajini. Lukašenkova tvrdnja poprilično pobija rusku o tome da su napadači inicijalno nakon napada krenuli prema Ukrajini. No, komentar Lukašenka ruski državnici i mediji uvelike su ignorirali.
Nije teško vidjeti da Rusija nastoji potvrditi vezu između Kijeva i terorističkog napada pokraj Moskve, bez obzira odgovara li to istini. U isto vrijeme zanimljiv je stav samog ruskog predsjednika Vladimira Putina koji donekle djeluje kao faktor koji smiruje napetosti, naročito u trenutku dok neki žešći akteri, primjerice njegov prethodnik Dmitrij Medvedev (koji je, ironično, dok je bio na funkciji predsjednika na Zapadu često slovio kao "umjereniji" u komparaciji s Putinom) ovih dana poziva na ponovno uvođenje smrtne kazne te poručuje kako "treba pobiti" sve upletene - aktere, nalogodavce, organizatore...
Putin pak s druge strane, dok je u Kremlju držao govor povodom ceremonije za mlade umjetnike i nastavnike osvrnuo se na napad prošlog petka, a čini se i na sve glasnije pozive za smrtnom kaznom u Rusiji, davši jedan smireniji ton - "Iznimno je važno da sad, dok se bavimo događajima od prošlog petka, da se oslonimo na vrednote kao što su kreativnost, humanizam i milost. Te vrednote nas ujedinjuju u potpori za žrtve, u našoj namjeri da ostanemo zajedno i snažni", rekao je ruski predsjednik.
Putin za vrijeme posjete vojnoj bazi u ruskoj regiji Tver 27. ožujka 2024.
Jasno da na Zapadu će malo tko dati "kredite" Putinu za bilo što, nisu ni ranije, kamoli nakon što je naredio invaziju na Ukrajinu, no oni koji barem nastoje nešto objektivnije popratiti ovaj sukob i širu krizu primijetit će da je upravo Putin u više navrata taj koji smiruje napetosti i daje jedan vrlo drugačiji ton, odnosno dolazi kao kontrast na iznimno žestoke stavove koji u nekim trenucima izgledaju kao da bi mogli i prevladati, primjerice kao što je bilo u slučaju pokojnog Jevgenija Prigožina koji se na trenutke, nakon zauzimanja Bahmuta, doimao nedodirljiv i nezaustavljiv, naročito kad je de facto (na kratko) zauzeo Rostov na Donu i krenuo svojim snagama prema Moskvi. Prigožin, nekoć vrlo blizak Putinu (nadimak mu je bio "Putinov kuhar"), nije uspio u svojim naumima koje su neki već u startu okarakterizirali kao suicidalne. Malo tko stvarno vjeruje da je poginuo u zrakoplovnoj "nesreći", odnosno da je to zaista bila nesreća. Putin je pak i tad, iako možda naručitelj njegove eliminacije, nastojao ostaviti smiren dojam, govoreći čak i o važnosti Wagnera i njihovim dostignućima.
Kako smo i rekli, tu stranu Putina se na Zapadu nastoji maksimalno ignorirati jer se jednostavno ne uklapa u širi narativ koji ima za cilj predstaviti ga kao "novog Hitlera" koji je podjednako opasan po Europu.
Ipak, nema sumnje da postoji i jedan drugi Putin o kojem se ne govori previše, a taj drugi Putin također ima i posao "gašenja vatre" nacionalizma u Rusiji jer bi se taj požar lako mogao oteti kontroli, pogotovo u ratno vrijeme.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.