Učinkovitost, simbolika i promatranje iz blizine: U kojoj mjeri će Patriot raketni sustavi promijeniti tijek rata u Ukrajini?
Službena potvrda vjerojatno će stići uskoro, no gotovo da je potvrđeno da će Ukrajina primiti američke Patriot raketne sustave, a to je vrlo značajna prekretnica. Podsjetimo, riječ je o poprilično naprednim sustavima protuzračne obrane koji su raspoređeni na ključnim prostorima Europe i Bliskog istoka, a SAD se poprilično dugo dvoumio oko slanja ovih sustava Ukrajini, no na kraju će ipak Kijev, kako se čini, dobiti ono što su već mjesecima tražili.
U političkom smislu Patriot sustavi dodatna su potvrda da je SAD voljan sve više investirati u ukrajinsku obranu te je sad sve više toga "na stolu", ali u praktičnom smislu pitanje je hoće li Patrioti zaista dovesti do neke velike ratne prekretnice.
Patriot raketni sustavi, zemlja-zrak, u funkciji su još od 1980-ih godina, a mogu ciljati krstareće rakete, zrakoplove, te balističke rakete kraćeg dometa.
Niz zemalja ima Patriot raketne sustave, uključujući Njemačku, Japan, Izrael, Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Tajvan, Grčku, Južnu Koreju, Katar i druge.
No, pri korištenju Patriot sustava valja imati na umu i njegovu cijenu. Naime, jedna raketa za presretanje košta oko 4 milijuna USD te stoga nikako nije isplativo koristiti ove sustave za rušenje nekih manjih ciljeva kao što su recimo dronovi iranske proizvodnje na koje se ruske snage u zadnje vrijeme poprilično oslanjaju (iako to i dalje javno negiraju).
Nadalje, iako je Patriot sustav vrlo učinkovit, a tijekom godina je dorađivan i usavršavan, nije baš vrlo jednostavan za korištenje. Jedna protuzračna baterija zahtjeva i do 90 vojnika koji moraju upravljati njome i održavati je.
Pritom se postavlja pitanje - tko će upravljati Patriot sustavima kada isti budu stigli u Ukrajinu? Očito je da Bidenova administracija neće, bar ne javno, slati svoje vojnike na teren Ukrajine jer to bi se već moglo interpretirati kao početak rusko-američkog rata. Jesu li ukrajinske snage uvježbane? Vjerojatno, no, kako smo i rekli, prisutnost Patriot sustava u Ukrajini ima i određenu političku težinu i važnost. Time se potvrđuje da je SAD voljan ići i korak dalje u osiguranju obrane svog saveznika. Kako će se pak Patriot sustavi "ponašati" na terenu tek ćemo vidjeti kad stignu i postanu operativni.
Postoje i određeni strahovi da bi ovi sustavi mogli eskalirati situaciju. Kako? Rakete ispaljene iz Patriot sustava mogle bi završiti na ruskom teritoriju. Znači li to da se Patriot sustavi mogu koristiti i kao ofenzivno oružje? Svakako, ako pod ofenzivnom situacijom interpretiramo rušenje zrakoplova u tuđem zračnom prostoru. Dakako, Ukrajina uvijek može reći da ona ima argument za to, ali ako se u to upušta s novim američkim naoružanjem stvar brzo postaje komplicirana.
Nije poznato jesu li neki ukrajinski vojnici već obučavani u uporabi Patriot sustava ili će se to tek negdje odraditi. SAD ne želi u javnost izlaziti s informacijom koliko traje takva obuka ni gdje se provodi, no ukrajinska vojska je do sad već dobila obuku u korištenju kompleksnih oružanih sustava kao što je HIMARS.
Pitanje je i što bi Patriot sustavi zapravo štitili na prostoru Ukrajine? Zbog svoje specifičnosti Patrioti su vrlo učinkoviti u čuvanju recimo jedne vojne baze, ali teško mogu biti učinkoviti pri obrani većeg grada, naročito grada veličine Kijeva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.