Upad u strateške nacionalne interese: Kako je Saudijska Arabija postala većinski vlasnik Telefonice, španjolskog nacionalnog teleoperatera i jedne od najvećih telekomunikacijskih kompanija na svijetu
Saudijska Arabija je bogata zemlja, jako bogata zemlja, a svoj novac, koji se uvelike gomila od prodaje nafte, očito moraju negdje uložiti. Zašto ne u vlastitu zemlju? Jer Saudijska Arabija, unatoč velikom bogatstvu s kojim raspolaže, i dalje je zemlja gdje milijuni žive u siromaštvu, u sirotinjskim naseljima, odnosno slumovima oko velikih gradova. Jasno, u Saudijskoj Arabiji je standard zasigurno više nego u susjednom Jemenu ili Iraku, ali to ne opravdava činjenicu da toliko njenih stanovnika živi u bijedi unatoč tolikom bogatstvu. Ipak, čini se da saudijske vlasti preferiraju zarađeni novac investirati na mjesta gdje će im, po tipičnoj kapitalističkoj filozofiji, donijeti još novca.
Pritom Saudijska Arabija ide u raznim pravcima, ciljajući sve od kupovine nogometnih zvijezda do znatnog investiranja u tehnološke kompanije. No, to je ipak Saudijska Arabija i mnogim zemljama nije baš svejedno kad velik novac krene iz kontroverzne kraljevine prema njima. Zašto? Za početak zbog činjenice da Saudijska Arabija dio svog bogatstva troši na radikalizaciju muslimanske populacije, u Europi i drugdje, a za vrijeme sukoba - kao što je bilo slučaj za vrijeme rata u Siriji - upravo je Saudijska Arabija bila glavni organizator ekstremističkih snaga koje su slane u tu zemlju da bi se borile protiv tamošnjih sekularnih vlasti na čelu s predsjednikom Basharom al-Assadom.
Saudijska Arabija je zemlja kojom de-facto vlada njen prijestolonasljednik Mohamed bin Salman, a opće je prihvaćeno da je on čovjek koji stoji iza ubojstva disidenta i kolumnista američkog The Washington Posta, Jamala Khashoggija.To su saudijske činjenice, a tu je zatim i saudijski novac te ne čudi da mnogi zapadni akteri na kraju ipak preferiraju novac od čiste savjesti.
No, što kad taj novac uđe u prostor koji se može smatrati strateškim nacionalnim interesom? Drugačijim riječima - kako zaustaviti Saudijsku Arabiju da svojim novcem jednostavno ne počne preuzimati ključne komponente drugih država?
Upravo takvu dilemu trenutačno ima Španjolska.
Naime, vlasti u Madridu poručuju kako upravo provode analizu nad kupnjom 9.9% udjela u španjolskoj Telefonici od strane saudijske STC grupe (saudijski telekom). Telefonica, kako joj i ime sugerira, je velika španjolska korporacija za telefoniju, od fiksnih linija, mobilne komunikacije do interneta. Telefonica je jedan od najvećih teleoperatera u svijetu pošto ne djeluje samo u Španjolskoj već u nizu europskih zemalja, ali i zemalja Latinske Amerike.
Preuzimanje 9.9% Telefonice je veliki potez, dovoljno velik da uznemiri španjolske vlasti. Iz Madrida su poručili kako ih je STC kontaktirao da bi ih informirali o kupnji. Tim potezom Saudijska Arabija zapravo postaje većinski vlasnik najvećeg teleoperatera u Španjolskoj, potvrdila je španjolska ministrica gospodarstva Nadia Calvino.
"Telefonica je strateška tvrtka za našu zemlju i kao Vlada ćemo primijeniti sve mehanizme koji su potrebni za davanje prioriteta obrani naših strateških interesa", rekla je Calvino novinarima iako nije precizirala što planiraju učiniti. Madrid bi mogao potencijalno blokirati saudijski ulazak mada bi i to bio, reći će neki, kontroverzan potez.
Zemlje u kojima operira Telefonica Kako je Saudijcima uopće uspjelo ovo? Kako to da su vlasti u Madridu "saznale zadnje"? Izvor iz kompanije, koji je želio ostati anoniman, rekao je u razgovoru za Reuters kako se ovaj potez pripremao mjesecima te da je Saudijska Arabija "pomno gradila utjecaj" u kompaniji. Isti anonimni izvori također navode da je saudijski STC platio 2.1 milijardu eura za 9.9% Telefonice.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.