Govoriti o točnim brojkama koliko Kina posjeduje zlata, a koliko ga kupuje je veoma teško. Kinezi prakticiraju tihu kupovinu i povremena objavljivanja izvještaja. Sigurno je da kad objave najnoviji izvještaj o svojim rezervama zlata, to će poslati šok valove širom svjetskog tržišta.
Kinezi se ne šale. Ne mare za priče da se 'zlato ne može jesti' i kupuju ga koliko mogu i gdje god mogu. Oni posjeduju velike količine dolara i pokušavaju ih se riješiti što je prije moguće. Samo takvo ponašanje bi trebalo drastično smanjiti vrijednost dolara (koji pada i bez Kineza), ali konstantna manipulacija s dolarom stvara privid da je dolar jaka valuta.
Fiat novac je još uvijek u uporabi i razni trikovi koji se koriste, stoga je dolar danas 'jak' (pa baš i nije, u doba Clintona je dostizao i do 40% veću vrijednost). Ako vjerujete raznoraznim ekspertima, dolar je valuta za vas. Oni koji prate ekonomske analitičare koji godinama pogađaju što će se dogoditi uporno govore da ne samo da je dolar loš, nego sve valute u odnosu na zlato i srebro, te da nije manipulacije s metalima, fiat novac bi već bio na koljenima. Ovako je u velikom posrtanju. Ako nije tako, zašto bi odjednom tolike države počele tražiti svoje zlato?
Kao što smo rekli, o kineskim brojkama možemo samo nagađati ili se oslanjati na neke alternativne izvore. Glavni mediji će reći što god treba samo da se stvori privid koliko-toliko normalne situacije. S obzirom da nemamo rezultate o kineskom uvozu zlata u četvrtom kvartalu prošle godine ili su neprecizni, pogledajmo tekst Zero Hedge-a od 21. listopada prošle godine.
'Prije mjesec dana smo rekli da će od rujna biti sigurno za reći da je Kina samo u 2012. godini uvezla više zlata od ukupnih rezervi ECB-a koje iznose 502.1 tonu. Prema najnovijim podacima Odjela za popis i statistiku Hong Konga, do kraja kolovoza je Kina uvezla ogromnih 512 tona zlata, 10 tona više od službenih rezervi ECB-a.
Kina je uvezla u srpnju više zlata nego u ijednom mjesecu 2012. godine (op.au. do rujna) osim u travnju. Uvezli su više zlata u 8 mjeseci 2012. godine nego u cijeloj 2011. a uvezli su 4 puta više nego između siječnja i srpnja, u usporedbi s istim periodom 2011. godine.'
Određene brojke pokazuju da je došlo do smanjenja kupovine zlata od strane Kine u kolovozu mjesecu.
'Kineski kratkoročni apetit za zlatom se izgleda smanjuje jer se smanjuje broj narudžbi iz Hong Konga,' rekao je analitičar HSBC-a.
Koliko je vjerovati HSBC-u, koji je umiješan u razne skandale ovih dana, teško je reći. Ali uzmimo kao hipotezu da se kineski apetit smanjio.
'Dokazi upućuju na činjenicu da dolazi do smanjenja trenda, a jedan prodavač poluga iz Hong Konga kaže da dolaze informacije iz centralnih dijelova Kine da su inventari za zlato prepuni.'
'Ono što čujemo od klijenata je da su prebrzo kupovali zlato u proteklih nekoliko godina, ali da će sada prodati neke dionice prije nego što nastave praviti nove inventare,' rekao je u Hong Kongu direktor Scotia Mocatte Sunil Kashyap.
Ove izjave nemaju baš logike osim da čitatelja odvedu u pogrešnom smjeru. Zašto vjerovati da država poput Kine ima pune inventare pa će sada iznenada stati sa kupovinom zlata? Nema logike. Zero Hedge se slaže s takvim načinom razmišljanja.
'Postoji obrtanje priče, a postoji i realnost. Pozivamo čitatelje da pronađu na grafikonu gdje se to vidi da Kinezi nisu više oduševljeni zlatom:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.