Uzaludne misije i umijeće ratovanja: Koncept glavnog ratnog "težišta" osmislio je slavni pruski general još u 19. stoljeću, Kijev se toga nije držao i Rusija sad ima priliku za proboj koji se pretvara u domino efekt
Carl von Clausewitz bio je pruski general i vojni teoretičar, najpoznatiji po svom djelu "O ratu" (njem. Vom Kriege), izdanom 1832., koje se smatra jednim od najvažnijih tekstova u vojnoj teoriji. Njegove misli o prirodi rata, posebno koncept "težišta" kao središta moći i ključne točke u sukobima, i danas imaju veliki utjecaj na vojnu strategiju. Clausewitz je naglašavao kompleksnost i nepredvidivost rata te povezanost vojne strategije s političkim ciljevima, sa slavnom izrekom da je rat "nastavak politike drugim sredstvima".
Njegov koncept "težišta" ključan je gotovo u svakom ratu, a naročito u ovom koji se trenutačno vodi u Ukrajini.
Težište u ratu je "središte svake snage i kretanja, od kojeg sve zavisi. To je točka prema kojoj treba usmjeriti sve svoje snage," napisao je Clausewitz. Ukratko - politički i vojni vođe ne bi trebali nerazborito rasipati svoje vojne snage, šaljući ih na uzaludne misije izvan odlučujućeg područja sukoba.
Nažalost po Ukrajinu, čini se da predsjednik Volodimir Zelenski i vrhovni zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga nisu pročitali "O ratu" ili su zaboravili ovu ključnu misao.
Ukrajinska operacija u Kursku pretvorila se u uzaludnu misiju - veličanu jurišnu konjicu ili srednjovjekovni chevauchée, koji je odvratio ukrajinske snage od težišta u ratu protiv Rusije. Umjesto da povuku ruske snage s važnijih bojišta u Donjecku, upad je raspršio ukrajinske snage, omogućujući ruskoj vojsci da se usredotoči na trenutni centar sukoba (težište!) i ubrza napredak prema strateški ključnom gradu Pokrovsku.
U početku zamišljena kao taktički manevar za odvlačenje ruskih snaga s važnijih bojišta, operacija u Kursku sada se čini kao strateška pogreška koja bi mogla imati ozbiljne posljedice za širu vojnu strategiju Ukrajine.
Ukrajinsko vodstvo vjerojatno je očekivalo da će udarom na ruski teritorij postići nekoliko ciljeva: povlačenje ruskih snaga s ključnih bojišta u Donjecku; stvaranje psihološkog učinka pokazujući sposobnost Ukrajine da napadne rusko tlo; i prekid ruskih opskrbnih linija.
Ovi ciljevi nisu ostvareni. Unatoč upadu, ruske snage nisu značajno preusmjerile svoje napore s Donjecka. Umjesto toga, rusko napredovanje prema Pokrovsku - gradu od velike strateške vrijednosti - samo se ubrzalo.
Pokrovsk je ključno logističko i transportno središte u regiji Donjeck, smješten na križanju važnih cestovnih i željezničkih mreža vitalnih za opskrbu i pojačanje ukrajinskih položaja duž istočne bojišnice. Ako ruske snage zauzmu Pokrovsk, učinkovito će presjeći ove ključne opskrbne linije, izolirajući ukrajinske jedinice koje brane druga važna područja u Donjecku.
Gubitak Pokrovska mogao bi imati domino efekt, dovodeći do šireg kolapsa ukrajinske obrane u regiji Donjeck. Ukrajinske trupe u ovim područjima uvelike ovise o opskrbnim rutama koje prolaze kroz Pokrovsk za municiju, pojačanja i logističku podršku. Svaki prekid tih opskrbnih linija mogao bi ozbiljno ugroziti njihovu sposobnost da zadrže svoje položaje protiv ruskih napredovanja, potencijalno omogućujući Rusiji da postigne daljnje dobitke u istočnoj Ukrajini, ali i da značajno promijene tijek sukoba.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.