Važnost ukrajinskog snažnog udara na Melitopolj, duboko u ruskom teritoriju kontrole, u širem kontekstu bitke za Bahmut i istok zemlje
Već neko vrijeme priča se o ukrajinskoj protuofenzivi za koju se najavljuje da bi trebala krenuti "uskoro". No, kako vrijeme prolazi tako se i sve više stvara pritisak na ukrajinsku stranu - ako je protuofenziva zaista u pripremi, gdje je? A ako je nema, znači li to da Ukrajina šalje prema svojim saveznicima netočne informacije o vlastitoj snazi?
Sve je ovo već dobro poznati "ples" između Kijeva i njegovih zapadnih saveznika koji pratimo skoro pa od samog početka rata. Da bi zadržala snažnu potporu Ukrajina mora stalno nešto dokazivati i pokazivati na ratištu. Moraju aktivno uvjeravati svoje saveznike da je sva pomoć itekako korisna i da je na neki način "investicija" u ishod koji uključuje ruski poraz. Da Ukrajina taj posao dobro odrađuje pokazuje činjenica da se količina oružja koja ide prema njoj stalno povećava, a nakon tenkova na red su došli i vojni zrakoplovi (iako za sad samo oni sovjetske proizvodnje).
Ukrajina dobro odrađuje svoj posao jer uspijeva zadržati Ruse u Bahmutu ne dozvoljavajući pad grada. Izgrađen je već mit oko "tvrđave-Bahmut" i taj mit iz dana u dan postaje sve snažniji, pa i stvarnost. U kontekstu ukrajinskog lobiranja zadržavanje Bahmuta je od neizmjerne važnosti i zato u ovom trenutku vjerojatno i ima smisla braniti ga svim raspoloživim sredstvima, unatoč velikim gubicima.
Ali Bahmut je pat pozicija već dugo vremena. Ako se pak jednom to promjeni potaknut će lančanu reakciju. Ako Ukrajina izgubi Bahmut morat će nekako ponovno uvjeriti Zapad da joj nastavi slati oružje istim intenzitetom, a to neće biti nimalo lako bez obzira na izjave potpore koje se daju u javnosti. Ako bi Ukrajina pak uspjela organizirati najavljenu protuofenzivu i izbaciti Ruse iz Bahmuta to bi bez sumnje bila spektakularna pobjeda za Kijev nakon mnogo mjeseci iscrpljivanja u ovom gradu. U takvom scenariju mogli bi od saveznika zatražiti gotovo pa sve, a vrlo vjerojatno bi odmah dobili i obećanje da će im uskoro stići i najnapredniji vojni zrakoplovi.
Zbog toga je bitka za Bahmut tako važna i toliko ovisi o njoj. Ona bi uistinu mogla odrediti tijek samog rata, a možda i pobjednika. Iako je Bahmut i prije rata bio relativno mali grad, ovu bitku mogli bismo usporediti sa sirijskim ratom i dugom iscrpljujućom bitkom za Aleppo (koji je, jasno, daleko veći). Obje strane dale su sve što su mogle da ostvare pobjedu znajući da će na kraju bitka za Aleppo odrediti i ishod samog rata. U konačnici je točno tako i bilo.
Zapravo puno je ratova u prošlosti bilo gdje bi jedna bitka postala toliko presudna da su dvije strane u nju "bacale" ogromne količine sredstava, vojnika, vjerujući da je taj ishod bitniji od svega, od bilo kakvih gubitaka. Tako danas Ukrajina doživljava Bahmut, ali i Rusija.
Ipak, ukrajinska ofenziva koja se spominje danima, sada već i par tjedana, još uvijek se ne pojavljuje. Ne mora značiti da neće, no u međuvremenu Kijev svakako mora pokazati da se nešto događa po tom pitanju. Danas su možda učinili upravo to. Naime, izveden je snažan udar na grad Melitopolj. Riječ je o ukrajinskom gradu u regiji Zaporožje koji se nalazi pod kontrolom ruskih snaga još od početka rata.
Melitopolj su ruske snage napale 25. veljače, a nakon kratkih, ali teških borbi zauzele su ga 1. ožujka. Gradonačelnik Ivan Fedorov rekao je da neće surađivati, a mještani su izašli na ulice prosvjedujući protiv ruske okupacije. Fedorova je 11. ožujka otela ruska vojska i pustila pet dana kasnije u sklopu razmjene zarobljenika.
Melitopolj će kasnije, 30. rujna, biti anektiran u sastav Ruske Federacije zajedno s cijelom regijom Zaporožje - kao i Herson, Donjeck i Lugansk. Naravno, ovaj "ulaz u sastav Ruske Federacije" kao takav vidi samo Rusija, a i ona je svjesna da situacija na terenu nema veze sa stvarnošću koju službeno zastupa.
Kad već spominjemo čudne stvarnosti, zanimljivo je spomenuti kako su ruske vlasti, koje su preuzele Melitopolj prije više od godinu dana, započele "sovjetizaciju" samog grada. Naime, počeli su vraćati imena ulica kakva su bila u vrijeme SSSR-a - iako to, jasno, nisu povijesni nazivi već oni koji su postavljeni od strane Boljševika 20-ih godina prošlog stoljeća.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.