Veličanstveni pustinjski neboderi Jemena: Stoje stoljećima, građeni su potpuno prirodnim materijalima i bez uporabe skela
Duboko u unutrašnjosti Jemena, daleko od sukoba na obali i sjeverozapada koji se nalazi već godinama pod kontrolom Houthi pobunjenika, nalazi se Shibam Hadramawt. Okružen je pustinjom, ima svega oko 7.000 stanovnika, a opet je jedan od najfascinantnijih gradova na svijetu. Neki ga čak zovu i "Pustinjski Manhattan", a jedan pogled na Shibam Hadramawt odmah će nam pojasniti i zašto. Shibam Hadramawt je najpoznatiji po svojim višekatnicama, "pustinjskim neboderima", zgradama koje su izgrađene od blata i opeke, ali se neumoljivo opiru vremenu.
Shibam Hadramawt nije jedini jemenski grad u kojem ćemo imati prilike vidjeti ovakve zgrade, iako je najpoznatiji, no pronaći ćemo ih i u glavnom gradu Sanaa te drugdje. Izgrađene isključivo prirodnim materijalima ove zgrade su zapravo idealno građene za vruću i suhu klimu arapske pustinje.
Shibam Hadramawt se nalazi na popisu UNESCO-ove svjetske baštine od 1982. (zbog istog razloga, fascinantne arhitekture, na popisu svjetske baštine također je i jemenski grad Zabid, kao i stari dio glavnog grada Sanaa). Za vrijeme rata koji traje još od 2014. grad je pretrpio određenu štetu, ali ne preveliku, vjerojatno zahvaljujući tome da se ipak nalazi podalje od glavnih crta bojišnice.
Shibam Hadramawt (izvor: twiga-swala / Flickr)Shibam Hadramawt (izvor: twiga-swala / Flickr)
Glavni grad Sanaa je zato pak dosta postradao od početka rata, naročito u saudijskim zračnim napadima. No, situacija se u zadnje vrijeme smiruje iako rat i dalje tehnički traje.
Jemen je jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta, bio je pri dnu tog popisa i prije ovog devastirajućeg rata, a sada je opustošen i glađu, (namjerno) uništenom infrastrukturom i drugim posljedicama ratnih razaranja. Zanimljivo je da baš ovdje, u zemlji koja je toliko propatila i još uvijek pati, nalazimo neke od najvećih ljepota ljudske arhitekture.
U grad Sanaa uvode ogromna vrata Bab-al-Yaman, a nakon prolaska kroz njih otkriva se grad koji izgleda kao da nije s ovog svijeta. Uske uličice, vrtovi, a uz njih se u nebo uzdižu tamne vitke zgrade koje gotovo da "ne bi smjele" biti toliko visoke, ali jesu.
Ulaz u glavni grad Jemena kroz 1.000 godina stara vrata Bab-al-Yaman
Toliko toga može privući pažnju u gradu kao što je Sanaa. Riječ je o gradu koji je prema abrahamskim religijama osnovao Šem, najstariji od trojice Noinih sinova. Poznato je da grad datira iz 1. ili 2. stoljeća prije Nove ere. Nakon početka islamske ere u 7. stoljeću gradom će vladati nekoliko dinastija, a 1538. u Jemen, s namjerom da ga pokori, ulazi otomanski vođa Sulejman Veličanstveni. Da bi osvojio grad Sanaa trebat će mu desetak godina.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.