Velika priča: Tko je zapravo bio Petar I. Veliki s kojim se Putin usporedio? O caru koji je osvojio Baltik, podigao Sankt Petersburg, ali i transformirao Rusiju u europsku silu trajno je okrenuvši s Istoka prema Zapadu
Kroz nekoliko tekstova u zadnje vrijeme dotakli smo se ruske povijesti te su pritom često tema bili Mongoli, Tatari, stara ruska država koja je nastala oko Kijeva, Kijevska Rus' i sl. No, sve ovo zvuči i jest poprilično "istočno", daleko od europske kulture... nije li to čudno? Jer Rusija danas, barem ovaj zemljopisno europski dio Rusije je - svidjelo se to nekome ili ne - vrlo "europski", uključujući kulturu, arhitekturu, stil života... Sve to nas upućuje na to da je negdje, u nekom povijesnom trenutku, Rusija postala "dio Europe". Ali kad i gdje? Jer unatoč pokušajima osvajača poput Napoleona i Hitlera nikad nije bila "pod Europom", kako je onda došlo do te tranzicije?
U tu priču nas danas posredno uvodi ruski predsjednik Vladimir Putin koji se osvrnuo na nedavnu obljetnicu rođenja cara Petra Aleksejevića, poznatog pod nazivom Petar I., još i poznatijeg po nadimku Petar Veliki. Putin je spomenuo kako je Petar osvojio Baltik i dao izgraditi Sankt Petersburg ističući da u to vrijeme nijedna europska zemlja nije htjela "priznati" rusku kontrolu nad ovim područjem, uspoređujući to između redaka s aktualnom ruskom kontrolom Krima dok se zapravo, također između redaka, usporedio s Petrom Velikim ističući kako je Petar "vraćao i jačao ruski teritorij".
Petar I. Veliki kao dječak Vrlo je zanimljivo, kako ćemo i vidjeti, da Putin tu priču ističe baš u trenutku dok su odnosi između Rusije i Europe na možda i povijesno niskim razinama, u trenutku dok Rusija, htjela to ili ne, mora kovati planove za daljnji opstanak okrečući se velikim silama istoka kao što su Kina i Indija... Zanimljivo je u tom smislu što je upravo spomenuti car Petar Veliki bio taj koji je Rusiju okrenuo prema Europi, intenzivno, pretvorivši je pritom u europsku silu, a moglo bi se reći i u Rusiju kakvu danas poznajemo.
Peter je rođen 9. lipnja 1672. godine u Moskvi. Gotovo sto godina je prošlo od velike ekspanzije Ruskog carstva pod vodstvom Ivana Groznog, a prošlo je i vrijeme previranja početkom 17. stoljeća koje je na vrh izbacilo novu carsku lozu, posljednju rusku carsku lozu - Romanove. Podsjetimo, Romanovi će vladati čak 300 godina, točnije od 1613. pa sve do Oktobarske revolucije 1917. godine.
Aleksej I. Petrov otac bio je car Aleksej I. (drugi iz loze Romanov). Za njegove vladavine vodit će se žestoki sukobi sa Švedskom i Poljskom, ali i s pobunjenim Kozacima, no unatoč tome Rusko Carstvo se i dalje širi... Majka mu je Natalija Nariškina iz plemićke obitelji Nariškin koja je tatarskog podrijetla (mnogi su istaknuli kako je mali Petar imao "tatarske oči", na majku).
U vrijeme kad se Petar rodio Rusija je još uvijek bila "istočna" sila, tako je izgledala u svakom pogledu, vrlo autohtono i tradicionalno.
Fjodor III. Teško da se Petar uopće sjeća oca jer car Aleksej preminuo je 1676. u 46. godini života od infarkta. Jasno, Petar koji je imao svega četiri godine nije mogao preuzeti vodstvo nad Ruskim Carstvom pa je ta titula dopala njegovog polubrata Fjodora III. Ali teško će carstvo s Fjodorom moći gurati pošto je ovaj poprilično lošeg zdravlja... tako da je carstvo u pravilu vodio iskusni diplomat pokojnog Alekseja, Artamon Matvejev (koji je ujedno bio i šef za političke odluke pri plemićkoj kući Nariškin!). No, formalno Fjodor III. bio je ruski car iz dinastije Romanov, ali ne dugo. Preminuo je 1682. - imao je svega 20 godina. Što se dogodilo? Nažalost Fjodor je bio bolestan od rođenja, djelomično paraliziran, a vjeruje se da je skorbut bio uzrok (opasna bolest koja nastaje zbog nedostatka vitamina C u prehrani, a prije nekoliko stoljeća skorbut je bila smrtonosna bolest).
Ivan V. Je li vrijeme da Petar preuzme prijestolje? Morat će, iako ima tek 10 godina. Kao opcija tu je još njegov drugi polubrat, Ivan V. koji je tek malo stariji (ima 16 godina), no i on je poprilično bolestan, a i nije baš "mentalno snažan". Službeno je odlučeno da će vladati njih dvoje zajedno, kao dva cara (uskoro ćemo spomenuti zašto je do toga došlo...), iako, u praktičnom smislu, Ivan V. posve je zanemariv pošto je imao ozbiljnih psihičkih i fizičkih problema (isto će preminuti vrlo mlad, u 29. godini života).
Dakle... imamo situaciju da je godina 1682. i da 10-godišnji Petar postaje ruski car. Kako je pak dijete od 10 godina moglo upravljati carstvom? Naravno, nije. Regent, odnosno namjesnik, postala je njegova majka, Natalija Nariškina, dok Petar ne poraste.
Sofija Aleksejevna No, jel moguće da će sve proći tako glatko? Gdje su "intrige" i sukobi koji prate ovakva krizna vremena u monarhijama? Dakako, Rusko Carstvo nije iznimka. Tu je još jedno ime, Sofija Aleksejevna, prva kćer pokojnog cara Alekseja (sestra Ivana V.) - ona (i ljudi oko nje) nije se mirila s idejom da Petar postane car pa je nametnula sebe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.