Velika ukrajinska čistka: Zbog korupcije i profiterstva odjednom padaju velike glave - rat unutar rata ili dio očekivanog procesa?
Iako je rat između Rusije i Ukrajine u punoj snazi, u pozadini događa se nešto vrlo značajno. Sukob iza kulisa - ili možda tek "dio procesa" - sad izbija na površinu. Više od desetak visokih dužnosnika otpušteno je (a neki su i sami dali ostavke), uključujući čak i guvernere nekoliko regija u kojima traju vojni sukobi.
Ovo je svakako nekonvencionalna čistka jer dolazi u ratno vrijeme. Očekivalo bi se da će se na ovakve poteze pričekati kraj rata ili barem neki mirniji trenutak (ovaj sigurno nije pošto se najavljuje moguća skorašnja ruska velika ofenziva, možda čak i na Kijev). To nam pak pokazuje da je situacija postala do te mjere hitna da se na bolji trenutak ne može čekati.
Ali zašto baš sad i koji je uopće povod za ovu veliku čistku? Time ćemo se danas baviti, ali krenimo redom. Tko je "pao"? Ostavke su dobili, ili su ih sami podnijeli, guverneri regija Kijev, Sumi, Dnjepropetrovsk, Herson i Zaporožje. Nadalje, otišli su i zamjenik ministra obrane, zamjenik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Zelenskog kao i dvojica zamjenika ministra zaduženog za regionalni razvoj.
U većini slučajeva riječ je o osobama koje se sumnjiči za korupciju. Dakako, korupcija nije strani pojam u Ukrajini, štoviše, Ukrajinu se godinama smatralo najkorumpiranijom zemljom Europe. Jasno, danas je to oznaka koja se pokušava ne spominjati toliko često javno, ali svejedno to nije nešto što je zaboravljeno - pogotovo u vrijeme dok se Ukrajini šalju milijarde dolara i eura, što direktne financijske pomoći, što kroz oružje, što kroz humanitarnu pomoć.
Mnogima je jasno da je rat uvijek daleko od iluzije borbe "dobra protiv zla", a puno češće je crna rupa u kojoj ne nestaju samo ljudski životi već često i ogromne količine novca, ali i oružja. Ratno profiterstvo je zločin posebno nemoralne kategorije, a magnitudom može biti toliko velik da se osjeća i desetljećima nakon - Hrvatska je po tom pitanju, nažalost, ogledni primjer.
Ali i kroz priču o Hrvatskoj mogli bismo lako predvidjeti i neke scenarije koji čekaju Ukrajinu. Ratno profiterstvo, korupcija i najvulgarniji oblici tzv. rođačkog kapitalizma opustošili su Hrvatsku 90-ih godina i nametnuli određena pravila koja nikad nisu posve nestala unatoč slojevima nove boje i novih integracija. No, ako se prisjetimo, kad su pokretane najveće anti-korupcijske čistke u Hrvatskoj? Nikad iste nisu dolazile "same od sebe" već gotovo isključivo onda kad se takva operacija tražila izvana, odnosno kad je ista očekivana kao preduvjet za neki daljnji integracijski korak, bilo prema članstvu u NATO-u ili (još više) Europskoj uniji.
U slučaju Ukrajine imamo i ogromne količine novca koji se šalje, a čiju uporabu se treba nekako opravdati. Zapad šalje Ukrajini pomoć da se brani od Rusije, a možda i da pokuša poraziti Rusiju, ili joj barem nametnuti ogromnu "cijenu" njene invazije.
Jasno, Ukrajina je zemlja koja se nalazi duboko u egzistencijalnoj krizi i kao takvoj može joj se dosta toga nametati izvana. Ona je sad dovedena u situaciju da više ni ne može opstati bez zapadne pomoći. Drugim riječima, mora napraviti sve što se od nje traži da ta pomoć nastavi dolaziti.
U tom smislu ovo je čistka koja postaje neophodna i izvana i iznutra. Kijev - onaj dio koji će ostati nedodirljiv - mora imati što čvršće potvrde da će se potpora izvana nastaviti i da mogu računati i na još više od toga, potencijalnu EU integraciju. S druge strane EU itekako zna "tko je tko" na korupcijskoj karti Ukrajine i sad je pogodan trenutak za uklanjanje nepoželjnih prije no što postanu nedodirljivi.
Ipak, magnituda iznenađuje. Na meti se našao čak i ministar obrane Aleksej Reznikov. Naime, pojavile su se sumnje da je posao oko nabave hrane za vojsku - težak oko 326 milijuna eura - prožet korupcijom i namještanjem. Je li moguće da netko u vrijeme rata otkida od vojske i sprema u svoj džep? Ne bi iznenadilo, ovo su sve tipični potezi ratnog profiterstva. Reznikov nije osobno potpisivao te ugovore, ali mnogi ga smatraju odgovornim. Ipak, ne čini se da će tek tako otići, bar ne svojom voljom, te poručuje kako je ovo politički montirana kampanja koja ima za cilj - prema njegovim riječima - potkopati povjerenje u ministarstvo obrane.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.