Veliki je kaos pod nebesima, ponovno, ali situacija neće biti odlična: Analiza - striktni režim borbe protiv virusa možda upravo vodi u gospodarsku, ali i političku imploziju Kine
Činjenica da izbijaju prosvjedi u Kini nije bez presedana. Zapravo u Kini dosta često izbijaju prosvjedi, ali nisu toliko međunarodno popraćeni jer nisu baš ni "zanimljivi" - Kinezi izlaze na ulice kad se pojavi neki lokalni problem kao što je korupcija, nestašica hrane, ili pak strah da će ostati bez novca i nekretnina u slučaju urušavanja velikih građevinskih poduzeća. Ono što jest bez presedana u aktualnim prosvjedima je to što se ovog puta uzvikuju parole protiv predsjednika Xi Jinpinga, protiv vladajuće Komunističke partije, protiv samog sistema koji je na vlasti još od vremena Kineskog građanskog rata.
To je veliki presedan kakvog nismo imali prilike gledati još od 1989. godine kada su prosvjedi kulminirali na trgu Tiananmen u Pekingu.
Kinezi izlaze na ulice, uzvikuju parole protiv vladajuće partije, poručuju da Xi mora otići - te poruke mogle su se jučer čuti i na sveučilištu u Šangaju gdje je 70-ih godina i sam Xi bio student!
Prognozirati kako će ovo završiti bilo bi jako nezahvalno jer još nismo vidjeli kako će vlasti zapravo reagirati. Nemaju puno opcija. Mogu poslušati glas naroda i ublažiti postojeće mjere suzbijanja širenja Covid-19 virusa ili pak mogu pribjeći uporabi sile, pokušaju fizičkog razbijanja prosvjeda koji pak izbijaju u sve većem broju gradova.
Ono što pak treba odmah istaknuti je da ova situacija dolazi u poprilično teškom periodu po kinesku vlast i njihovog šefa Xi Jinpinga. Da, on je nedavno na partijskom Kongresu osigurao 3. mandat, što je samo po sebi bez presedana, ali izazovi po Kinu se naglo gomilaju.
Već smo spomenuli prosvjede zbog situacije na tržištu nekretnina. Tu bi se mogao dogoditi veliki slom koji bi jako pogodio cijelu Kinu i milijune njenih stanovnika. Opasnost nije prošla, velike građevinske kompanije, kineski giganti, u dubokim su problemima i ta priča mogla bi tek eskalirati (opširnije: Kina je u ozbiljnim problemima i uskoro ćemo to svi osjetiti: Od sve veće nestašice struje, krize na tržištu nekretnina do preopterećenja logističkih lanaca - izazovi su se poklopili na krajnje neugodan način)
Nadalje, kinesko gospodarstvo već poprilično pati upravo zbog rigoroznih Covid-19 mjera koje su i dalje na snazi. Projekcije gospodarskog rasta stalno se smanjuju.
Tu je i rat u Ukrajini oko kojeg je Kina zauzela tek donekle ambivalentan stav. Xi Jinping stao je, iako pomalo oprezno, na stranu svog saveznika i prijatelja Vladimira Putina. No, Rusija je u međuvremenu upala u poprilične probleme u Ukrajini i svaki njen gubitak u konačnici će se odraziti i na njene saveznike. Drugim riječima, svijet danas izgleda jako drugačije od onog još ove godine kada su Xi i Putin u Pekingu, gdje su se održavale zimske Olimpijske igre, najavljivali "savez bez granica"!
Izgledalo je tada da bi Kina zaista mogla ostvariti gigantski uspjeh sa svojom politikom suzbijanja virusa. Zaraženih je bilo jako malo. U trenutku dok su trajale Olimpijske igre u Pekingu u cijeloj Kini bilo je oko 1300 zaraženih osoba. Vlasti su očito zaključile kako njihova taktika izuzetno djeluje te su je nastavili primjenjivati. No, u ožujku ove godine stigao je podsjetnik o neumoljivosti virusa. Po prvi put od početka pandemije Kin je imala eskalaciju broja zaraženih. Do travnja se broj zaraženih povećao na preko 30.000 ljudi.
Izgledalo je kako se sistem, čak ni kineski, ne može nositi s novim sojevima virusa koji se šire znatno brže (ali nisu nužno tako opasni). To je možda bio trenutak kad je Kina trebala prihvatiti tzv. "življenje s covidom", nešto što je cijeli svijet prihvatio unatoč popriličnim žrtvama. Kinesko popuštanje tada vjerojatno bi imalo smisla jer se sad već radilo o varijantama virusa koje, kako smo rekli, nisu toliko smrtonosne.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.