Zašto je smanjenje kineske populacije veliki problem i po Kinu i po cijeli svijet? Od milijuna nevidljive "heihaizi" djece do tvornica koje hitno trebaju radnike... ili robote
Broj stanovnika u Kini počeo je padati... po prvi put od 1960-ih stanovništvo Kine više ne raste već se smanjuje. To je svakako velika vijest, ali koje su zapravo implikacije toga? Jer mnogi će reći da to nije nužno "velika vijest" imajući u vidu da je Kina najveća zemlja na svijetu koja broji preko 1.4 milijarde stanovnika... No, smanjenje kineske populacije svakako jest velika vijest i imat će posljedice koje će se osjetiti na globalnoj razini, a danas ćemo pojasniti i zašto je to tako.
Kao prvo valja adresirati zašto je uopće došlo do smanjenja kineske populacije. Službeni podaci objavljeni su jučer i prema istima Kina danas ima 1.411 milijardi stanovnika. To znači da se u odnosu na godinu ranije broj stanovnika smanjio za oko 850.000 ljudi.
Zadnji put kad je Kina imala pad broja stanovnika bilo je za vrijeme kontroverzne politike "Veliki skok naprijed" koju je predvodio prvi kineski komunistički vođa Mao Ce-tung. Cilj ovog projekta, krajem 50-ih i početkom 60-ih godina, bio je postići brzu industrijalizaciju zemlje. Uspjelo im je, ali cijena je bila ogromna. U Kini je izazvana velika glad, možda i najteža u ljudskoj povijesti, koje je prema nekim izvorima odnijela čak oko 20 milijuna života.
No, kineska stopa nataliteta je u opadanju još od 70-ih godina, a idućeg pak desetljeća vlasti su donijele kontroverznu "politiku jednog djeteta". Naime, u to vrijeme kineske vlasti su bile u popriličnoj panici da će im se dogoditi situacija da neće moći kontrolirati rast populacije, da će ih odjednom biti previše... Zbog toga su uvedene stroge mjere "jednog djeteta" po jednom paru - zapravo tehnički to bi se više odnosilo na "jedno rađanje" po paru, jer ako bi žena rodila blizance ili trojke, razumljivo, sankcija nije bilo.
Sankcija je pak bilo ako bi se parovi oglušili i imali više od jednog djeteta. Sankcije su većinom bile financijske, obično takve da obitelji jednostavno nisu mogle platiti čak ni registraciju rođenja drugog djeteta, a to je značilo da to dijete neće imati pristup socijalnim ustanovama, neće moći ići u školu...
Ta djeca su se nazivala "heihaizi" ili "crna djeca".
Politika jednog djeteta bila je na snazi sve do 2015. godine (kada su vlasti uvidjele da će im početi padati populacija!), a posljedice su bile ogromne. Kao prvo, kulturalna preferenca bila je prema muškoj djeci. To pak znači da su se mnoge djevojčice rađale u tajnosti, bez ikakvog dokaza da uopće postoje, ostajući "heihaizi" žene ne bi li u "drugom krugu" pokušali dobiti muško dijete...
Kina tako danas ima najmanje 13 milijuna "neosoba". To su ljudi koji su rođeni kao drugo ili treće dijete (ili pak tajno prvo, gotovo uvijek žensko) u posljednjih 40 godina. Nemaju papire, dokumente, nemaju baš nikakva prava.
Kako uopće žive i preživljavaju? Težak je i tužan to život. Većina njih (oko 70% do 80% su žene) bavi se ilegalnim poslovima, kriminalom, prostitucijom, trgovinom droge...
Ne čudi stoga podatak da Kina ima jednu od najvećih stopa samoubojstava žena na cijelom svijetu - jer većinom se radi o ženama koje "ne postoje" u očima sistema.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.