Zeleni su u kontroli, od energetike do rata u Ukrajini: Deindustrijalizacija Njemačke i skandal za razbijanje "semafor" koalicije u pripremi za prelazak u novu
Njemačka velikom brzinom prolazi kroz deindustrijalizaciju, a to je nešto za što najviše navija samo jedna stranka iz njemačke "semafor" koalicije (naziv dolazi od stranačkih boja) u kojoj sudjeluju SPD kancelara Olafa Scholza, pro-poslovna FDP stranka (Slobodni demokrati) i, dakako, stranka Zelenih. Ova zadnja mogla bi biti faktor raspada vladajuće koalicije i to zahvaljujući skandalu koji izbija (ali ne samo njemu).
Naime, u proljeće prošle godine njemačke vlasti krenule su s implementacijom svoje odluke da ugase i zadnje njemačke nuklearne elektrane koje su još operirale. Odluka je stupila na snagu unatoč činjenici da se Njemačka nalazi u povijesnoj energetskoj krizi zbog rata u Ukrajini i njenog naglog odvajanja od ruskih energenata (vidi: Američki LNG plin potiskuje klimatsku osviještenost, guši planove za čistu energiju i dovodi Europu u još dublji vazalni odnos).
Gašenje nuklearki bilo je određeno zakonom, ali faktor koji je donio ubrzanje te procedure je ministar ekonomije, zamjenik kancelara i jedan od dvoje šefova stranke Zelenih - Robert Habeck. Naime, on je poručio kako je gašenje nuklearki nemoguće odgoditi, bez obzira što se Njemačka našla u vrlo teškoj energetskoj situaciji, jer su mu stručnjaci rekli kako se plan oko gašenja nuklearnih elektrana ne može tek tako mijenjati, odnosno ne može im se "u kratkom roku" produljiti njihov životni vijek. No, to je bila laž.
Prema istraživanju koje je proveo njemački list Cicero u travnju ove godine, stručnjaci iz ministarstva ekonomije zapravo su zaključili kako nuklearne elektrane mogu bez problema nastaviti operirati još nekoliko godina. Jasno, to nije bilo po agendi Zelenih pa je Habeck jednostavno izmislio alternativnu priču, bez obzira što je time ugrozio nacionalnu energetsku sigurnost.
Jasno, otkriće ovakve afere je noćna mora za već ionako duboko nepopularnu "semafor koaliciju", ali iako su Zeleni ponovno zakuhali stvar, čak i da se koalicija raspadne, oni će najbolje proći. Socijal-demokratski SPD slovio je kao stranka koja zastupa interese industrijskog radništva. Sad pak pod njihovom vlašću industrija u Njemačkoj brzo nestaje, a proporcionalno tome smanjuje se i potpora za SPD u anketama. Prema zadnjim anketama SPD imaju svega 15% potpore.
Drugi koalicijski partner bi isto uskoro mogao postati irelevantan, FDP prema anketama trenutačno jedva dobiva po 5%, a uskoro bi mogli pasti i ispod toga - što pak znači da bi stranka na idućim izborima mogla ispasti iz njemačkog parlamenta pošto je 5% prag za ulazak u parlament.
A Zeleni? Stoje bolje, već su skoro dosegli SPD te sad imaju potporu od 13% birača.
Što to zapravo znači za budućnost Njemačke? To znači da kad propadne ova nepopularna koalicija SPD I FDP će biti politički deklasirane stranke, zahvaljujući Zelenima, koji će se jednostavno prebaciti u novu koaliciju kad se Kršćanski demokrati (CDU) vrate na vlast. Tako lako? Vjerojatno. CDU-u će trebati stranka jedne takve veličine (i težine po broju mandata) da ne bi morali ni koketirati s idejom o zajedničkom nastupanju s AfD-om koji su postali druga po snazi politička sila u Njemačkoj.
Točno je da su CDU godinama, desetljećima zapravo, Zelene nazivali radikalnim ljevičarima s kojima ni u ludilu ne bi koalirali. No, to vrijeme je iza nas, a i Zeleni nisu više ništa od navedenog.
Zeleni su nastali kombinacijom ekoloških i anti-ratnih pokreta 1970-ih. Nakon službenog osnivanja 1980. godine, njihovi su članovi često predvodili prosvjede, recimo protiv stacioniranja američkih projektila Pershing II u zapadnoj Europi ili širenja nuklearne energije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.