UVOD
Važnost proučavanja i poznavanja drugih kultura, ljudi, navika, običaja, vjerovanja, kao i vrednovanja stvarnosti je golema. Ono pruža bolje razumijevanje i prihvaćanje različitih (pa tako i nepoznatih) modela ponašanja, različitih društvenih odnosa u stranim okruženjima, što u konačnici može pomoći, i pomaže, kod razumijevanja sebe samih.
Razne kulture predstavljaju samo drugačiji način promišljanja i ostvarivanja kvalitetnog i duhovno bogatog života, a to je upravo onaj cilj kojem bismo svi i trebali težiti.
Najveće svjetske religije duboko su uvjetovale današnju kulturu, politička uređenja i svjetonazore i upravo iz tog razloga je njihovo upoznavanje nužno kako bismo mogli bolje razumjeti svijet u kojem živimo danas.
PERZIJA
Pogledati u dugu i bogatu povijest Perzije, odnosno Irana, pruža nevjerojatnu sliku, sliku na kojoj se isprepliću mnoge minule civilizacije i kulture starog svijeta.
Unutar golemog carstva, Perzijanci su zapravo činili manjinu i nisu imali specifičnu perzijsku kulturu, makar ne u svim aspektima, međutim imali su snažnu tradiciju kojom su utjecali na različite narode i kulture, ali su od njih i uzimali ono najbolje.
Herodot u svojoj Povijesti piše: Perzijanci najviše od svih naroda primaju tuđe običaje.
No, Perzijanci su ujedno bili i darovatelji i primatelji te su vješto povezivali najfinija postignuća osvojenih naroda sa svojom izvornom tradicijom iz čega se rodilo raskošno stablo iranske kulture.
Obično se govori o predislamskom i islamskom razdoblju, kad se govori o povijesti i kulturi Irana, međutim postoji i preciznija podjela i to na pretpovijesno razdoblje, elamitsko razdoblje, koje je trajalo od otprilike 4000. g.pr.Kr. do 650. g.pr.Kr., zatim razdoblje migracije Arijaca i izgradnje carstva koje se smješta u period od 1000.g.pr.Kr. do 650.g., te na kraju – islamsko razdoblje.
Kad je izgrađena islamska kultura prihvatila islam, istovremeno zadržavajući kontinuitet s vlastitim naslijeđem, postala je Iran kakav danas poznajemo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.