Američka anti-ISIL "koalicija" svodi se na formalnost: regionalni saveznici se povlače, 97% zračnih napada izvodi SAD
Što zbog domaće javnosti, što zbog međunarodnog imidža, američki predsjednik Barack Obama odobrio je vojnu kampanju protiv ISIL-a u Iraku i Siriji ističući kako će SAD "zajedno sa saveznicima" povesti borbu protiv terorista. U prvim danima operacija, koje su počele prije tri mjeseca, čak se spominjalo i kako će "regionalne sile" preuzeti vodstvo.
Danas se ispostavlja kako je sve to zapravo bila prazna retorika. Bilo je pomalo čudno očekivati da bi regionalne sile, poput Saudijske Arabije i Katara, pokrenule ozbiljniji vojni angažman protiv ISIL-a ako se zna da je upravo iz tih zemalja - ne nužno od vlasti, mada je teško vjerovati da vlasti o svemu nisu znale ništa - stizala najveća potpora za militante te kako je baš iz te obilate potpore (u novcu, oružju i svemu drugome) i stvoren ISIL.
Dakako, Zaljevske monarhije dovoljno su lukave - za razliku od Turske - da znaju kako se američkim zahtjevima, bar formalno, valja podrediti. No, "sudjelovanje" u konkretnim anti-ISIL operacijama, odnosno zračnim napadima u Iraku i Siriji, toliko je slabašno da bi se moglo nazvati "ceremonijalnim" sudjelovanjem.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.