Ruski predsjednik Vladimir Putin potvrdio je kako će odgovor Moskve na nove sankcije biti i znatno oštriji no što se inicijalno spekuliralo - naime, naređeno je kako Rusiju mora napustiti više od 750 američkih diplomata i pripadnika diplomatskog osoblja.
U ekskluzivnom intervjuu za kanal Rusija 1 Putin je istaknuo kako američki diplomati imaju do 1. rujna da napuste zemlju.
"Američka strana napravila je potez koji, važno je istaknuti, nije bio ničime izazvan te je pogoršao rusko-američke odnose. SAD uvodi protuzakonite sankcije te nastoji utjecati na druge zemlje svijeta, uključujući i naše saveznike, koje žele razvijati odnose s Rusijom", istaknuo je Putin.
Ovim ruskim potezom broj američkih diplomata u Rusiji smanjit će se na 455, što je točno broj ruskih diplomata i ruskog diplomatskog osoblja u Washingtonu. Kako prenosi BBC, vjeruje se kako je ovo najveće izbacivanje diplomata u novijoj povijesti.
Putin objašnjava razloge: "Čekali smo dosta dugo vremena, nadajući se kako bi se nešto ipak moglo okrenuti na bolje, imali smo nade da će se situacija promijeniti. No, izgleda kako se situacija neće mijenjati u bliskoj budućnosti. Stoga sam odlučio da je došlo vrijeme da pokažemo kako nećemo ostaviti ništa bez odgovora".
Iz američkog State Departmenta poručuju kako "žale" zbog ovog poteza te kako razmatraju kako će "odgovoriti" na ovaj ruski potez.
Putin ističe kako još uvijek postoje određene važne sfere kooperacije između Moskve i Washingtona te se nada kako iste neće biti pogođene ovom situacijom, ističući primjerice zajedničku borbu protiv terorizma, obveze prema kontroli nuklearnog oružja te svemirski projekti.
Putin je također istaknuo kako Rusija ima znatno veću trgovinsku razmjenu i ekonomske odnose s Kinom, Europskom unijom i drugim zemljama nego što ima prema SAD-u.
Američka antagonistička politika koju Rusija više ne može ignorirati
Podsjetimo kako je sve počelo - Obamina administracija je u prosincu prošle godine izbacila 35 ruskih diplomata iz zemlje kao kaznu za navodno rusko uplitanje u američke predsjedničke izbore.
Iako su se Demokrati i Republikanci većinom nalazili na suprotnim stranama kada je riječ o brojnim internim pitanjima za vrijeme Obamine administracije, ovo je narativ kojeg su prihvatili i jedni drugi. Naime, aktualne američke sankcije, koje su izazvale ovaj odgovor Rusije, također se uvode protiv Rusije zbog navodnog uplitanja u američke predsjedničke izbore.
Netko tko pomnije ne prati ovu sagu mogao bi biti vrlo zbunjen - naime, bilo bi logično očekivati da su Republikanci sretni što je Hillary Clinton izgubila izbore, a pobijedio Donald Trump. No, istina je ta da bi brojni Republikanci vjerojatno bili sretniji da je Clinton pobijedila, a to se svakako odnosi na Johna McCaina, autora zadnjeg paketa sankcija protiv Rusije.
Glas za ruske sankcije je i glas protiv Trumpove ideje pomirenja
Donald Trump je politička anomalija koja je nekim čudom ušla u Bijelu kuću, ali potpora za njega od strane političke elite je iznimno niska. Naime, kada govorimo o "ruskom uplitanju" u američke predsjedničke izbore onda govorimo o optužbama ne samo protiv Moskve već i protiv samog Trumpa jer, najzad, on je taj koji je imao koristi od te navodne operacije koja je ciljala samu srž američke demokracije.
Mediji već više od pola godine pletu mrežu oko Trumpa te nastoje njega direktno povezati s velikom zavjerom, tvrdeći kako se on nije samo okoristio ruskim uplitanjem već je bio i aktivan sudionik ove zavjere.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.