Analiza stanja u Sloveniji: demonstracije, generalni štrajk i raspad Janšine vlade
Odlukom Građanske liste (Državljanska lista, DL) Gregora Viranta, inače predsjednika slovenskog parlamenta, u Sloveniji je 23. siječnja počeo 'kontrolirani raspad' vladajuće koalicije. Odluka o izlasku Virantove stranke dogodila se istog dana, kada je gotovo 100.000 zaposlenika u javnom sektoru širom Slovenije stupilo u jednodnevni generalni štrajk. Tako su 23. siječnja osvanule zatvorene gotovo sve škole, vrtići, fakulteti, kazališta i uopće sve javne ustanove, a štrajku su se pridružili, pored policajaca, koji štrajkaju još od proteklog petka - i carinici i medicinske sestre.
Pozivu se nisu odazvali liječnici, jer su se izborili za bolje plaće nego ostali zaposlenici, pa ne osjećaju naročitu potrebu za solidarnošću, kako su s ponešto gorčine zaključili stanovnici Ljubljane u anketi koju je organizirala TV Slovenije. Štrajk su podržali i novinari javnih servisa, tako što su tijekom dana, a naročito u informativnim emisijama posebnu pažnju i većinu termina posvetili izveštavanjima o štrajku u javnom sektoru.
Oko 10.000 demonstranata se okupilo i ispred zgrade vlade u Ljubljani i prosvjedovalo i ispred parlamenta pod parolom '5 minuta – poslije 12'. Time se htjelo naglasiti da vlada i političke elite kasne u pregovorima sa socijalnim partnerima, koji naglašavaju da je pogažen postulat slovenskog ustava da je Slovenija socijalna država. Uz djecu koja gladna sjede na satovima po školama, umirovljenike koji žive u bijedi i vojsku nezaposlenih – Slovenija već davno nije socijalna država, upozoravaju sindikalisti.
Ali predsjednik slovenske vlade Janez Janša nije vidio nijednog od njih, jer je zajedno s ministrima koji su mu preostali u kabinetu napustio prijestolnicu i 'sklonio' se, kako izvještava ljubljanska 'Mladina' – u posjeti Postojni, gdje je podžupan ujedno podpredsjednik Janševe SDS Janez Černač, takodjer ministar za infrastrukturu i prostor. Postojna, medjutim, nije dočekala visoku delegaciju u prijateljskom ruhu, jer je cijelo mjesto bilo izlijepljeno plakatima 'Postojna je naše mjesto, a ne vaše gnijezdo“.
Branimir Štrukelj, tajnik sindikata odgoja, obrazovanja, znanosti i kulture i glavni govornik na skupu u Ljubljani, dočekan je gromoglasnim odobravanjem demonstranata, kada je upozorio da sadašnja 'neoliberalna vlada pokušava oduzeti sve, za što smo se izborili'. Oduševljenje je bilo još jače kada je okupljenima poručio da je 'odluka je li ova vlada samo privremeno ili trajno napustila to mjesto - u vašim rukama!'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.