Pomoćnica američkog državnog tajnika Victoria Nuland sastala se jučer u Kaliningradu s Vladislavom Surkovom, Putinovim pomoćnikom i čovjekom kojeg prati glas da je zadužen za specijalne i tajne diplomatske zadatke, a njihove konzultacije o situaciji u Ukrajini potrajale su više od četiri sata.
Rusko Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je točnost informacije o sastanku Nuland i Surkova "iza zatvorenih vrata" ne navodeći baš nikakve druge detalje, dok su ruski i ukrajinski mediji, svatko na svoj način, izvijestili što je izravni povod za posjet Victorije Nuland ruskoj enklavi na Baltiku i što su dvoje diplomata razgovarali o reguliranju krize u Donbasu.
Nekoliko dana prije telefonom su razgovarali Vladimir Putin i Barack Obama, koji su naglasili važnost ispunjenja Minskog sporazuma, a prema priopćenju Kremlja, američki predsjednik je pozvao da bi osim o Ukrajini, s ruskim kolegom razmijenio stajališta o Siriji, napetostima između Irana i Saudijske Arabije i o Sjevernoj Koreji.
Ruski predsjednik istaknuo je važnost poštivanja i pune primjene obaveza koje je Kijev preuzeo prema Minskom sporazumu, uključujući izravni dijalog sa Donbasom, promjene Ustava, te provođenje lokalnih izbora, stupanje na snagu zakona o posebnom statusu Donbasa i amnestiju za pripadnike tamošnjih oružanih formacija.
Mediji špekuliraju da je Obama pozvao Putina baš u srijedu 13. siječnja, dok su u Rusiji još trajali blagdani, da bi mu uzgred čestitao Novu godinu po julijanskom kalendaru, ali i navodno da bi mu signalizirao da SAD ne traže od proxy vlade u Kijevu da odugovlači provedbu Minskog sporazuma.
Ukoliko je zbilja bilo tako, onda je to nagovještaj suštinskog preokreta u politici Washingtona prema Ukrajini, zbog čega bi Moskva trebala biti izuzetno zadovoljna, bez obzira na to što Obama neprestano ponavlja da je Rusija regionalna sila.
Američki državni tajnik John Kerry prilikom nedavnog posjeta Moskvi ustvrdio je da su stavovi Rusije i SAD-a po pitanju Sirije "fundamentalno slični", zbog čega dvije zemlje moraju zajedno raditi na rješavanju sukoba, dok se međusobna suradnja u odnosima prema Sjevernoj Koreji podrazumijeva, ali i da će Ukrajina izmijeniti Ustav.
Ukrajina već dugo nije bila u prvom planu svjetske pažnje, no budući da su lokalni izbori u Donbasu odloženi za veljaču, došlo je vrijeme da se razgovara o njihovom organiziranju i provođenju ostalih točaka Minskog sporazuma. Rusiji je to i te kako potrebno, jer je ukidanje zapadnih sankcija izravno uvjetovano provođenjem mirovnog plana iz Minska, koji su u veljači prošle godine usvojili Moskva, Kijev, Pariz i Berlin. (vidi: Teška noć u Minsku: Dogovoren prekid vatre u Ukrajini - tračak nade za mir u Europi)
Najprije, otkud Nuland u Kaliningradu, odnosno u predsjedničkoj rezidenciji u obližnjem gradiću Pionjersku? Pomoćnica američkog državnog tajnika sudjelovala je na euroatlantskom forumu "Snježni susret" u Litvi, u koju je Surkovu zabranjeno ući, jer se nalazi na crnom spisku državljana Rusije kojima je zabranjen pristup u EU. Otuda je za mjesto sastanka Surkova i Nuland određena ruska enklava na Baltiku usred EU.
Njenim europskim domaćinima vjerojatno nije bilo ugodno kada su saznali da će se Nuland sa Surkovom sastati baš u oblasti Kaliningrada nadomak od poljske granice, a ne rutinski u Moskvi, ali američka diplomatica još davno je otvoreno rekla što misli o EU, te i ova njena gesta simbolira odnos Washingtona prema Europi.(vidi: "J*beš EU" agenda u primjeni: radikalni desničari i neo-nacisti dobivaju visoke funkcije u kabinetu nove Vlade u Kijevu, ali ne i "njemački čovjek" Kličko)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.