COP27 i "Autocesta prema klimatskom paklu": Sve ide po planu dok se daju velike izjave, ali problem nastaje kad bi bogate zemlje trebale pokazati novac i njime financirati siromašne u energetskoj tranziciji
Danas je u egipatskom gradu Sharm el-Sheikhu započela UN-ova konferencija o klimatskim promjenama COP27 (skraćeno od "Conference of the Parties", odnosno "konferencija stranaka", a broj 27 odnosi se na redni broj konferencije koja se održava svake godine već 27 godina, od 1995.), a UN-ov generalni tajnik Antonio Guterres održao je dramatičan govor u kojem je poručio kako svijet ima samo dva izbora - ili će surađivati na smanjenju emisije stakleničkih plinova ili se ide prema klimatskoj katastrofi na koju će biti osuđene sve nove generacije.
"Ljudski rod ima izbor: surađivati ili nestati", poručio je Guterres te time definirao ton konferencije koja će potrajati dva tjedna. Poruke su alarmantne, no pitanje je koliko će ih okupljene zemlje uzeti ozbiljno. Naime, što ne čudi, gotovo sav fokus je još uvijek na ratu koji od 24. veljače traje u Ukrajini, a isti, u slučaju potpune eskalacije, mogao bi također predstavljati opasnost za cijeli svijet.
Guterres je poručio kako se mora stvoriti "pakt između bogatih i siromašnih zemalja" da bi se ubrzala tranzicija s fosilnih goriva na druge oblike energije. Dakako, tražiti od siromašnih zemalja da same bez vanjske pomoći provode takve mjere je gotovo nemoguće jer to bi značilo da će njihove ekonomije neminovno kaskati za ostatkom svijeta. Ono što Guterres i drugi predlažu je da bogate zemlje financijski pomognu siromašnima u toj tranziciji. No, to je nešto na što se "bogati" obvezuju iz godine u godinu, ali nisu odveć voljni slati novac kad dođe do toga!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.