Diskriminacija i politika: zakoni protiv homoseksualaca u Ugandi kao vanjskopolitički čin prkosa
Do koje je mjere današnje vanjskopolitičko rivalstvo otišlo pokazuju nam primjeri u kojima se u ovaj sukob namjerno uvlače manjine koje same po sebi nemaju nikakve vanjskopolitičke konotacije. U vrijeme Hladnog rata ideološki sukob se primarno svodio na dvije oprečne ekonomsko-društvene doktrine: slobodnotržišni kapitalizam Zapada i državno-socijalistički ustroj Istoka.
Trijumfom slobodnotržišne ideologije mnogi su naivno smatrali da je svijet ušao u "mirne vode". Najpoznatiji "naivac" svakako je Francis Fukuyama koji je popmpozno objavio 1992. svoju knjigu "Kraj povijesti i posljednji čovjek" argumentirajući kako je zapadna liberalna demokracija krajnja točka ljudskog sociokulturalnog razvoja te posljednja forma ljudske vlasti.
U nedostatku velikih međusobno sukobljenih ideja konflikt se prebacio na one koje su posve nevezane uz ekonomsku doktrinu, ali su u međuvremenu postale sinonim za ekspanziju tzv. zapadne liberalne demokracije koja uistinu teži "kraju povijesti", ali ne evolucijom kako su mislili Fukuyama i njemu slični, već silom i pritiskom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.