Društveno-ekonomske promjene na Kubi, Raul Castro: "Naš cilj je prosperitet Kube u kojem će mlade generacije preuzeti zastavu Revolucije i izgradnju socijalizma"
Predsjednik državnog vijeća ministara, general armije Raul Castro sudjelovao je na plenarnoj sjednici kubanskog parlamenta koja je posvećena analizi procesa vezanih za društveno-ekonomske promjene koje vlada Kube sprovodi u cilju jačanja kubanske ekonomije i maksimalno mogućeg otklanjanja posljedica više desetljeća blokade u cilju boljeg života svojih građana.
Podsjetimo, ekonomski rat koji Sjedinjene Države vode protiv Kube, najduži je i najsuroviji u povijesti, blokada je očiti genocidan čin i predstavlja flagrantno kršenje Međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih Naroda. Sedam od svakih 10 Kubanaca od rođenja je živjelo podnoseći i izdržavajući posljedice blokade.
Blokada nije samo pitanje odnosa dvije zemlje, to je postalo pitanje međunarodnih odnosa. Blokada spriječava Kubu u trgovini s SAD-om , kao i da prima turiste iz te zemlje. Zabranjuje Kubi da koristi dolar u svojim transakcijama i da dobija kredite ili obavlja poslove s američkim bankama ili njihovim podružnicama u drugim zemljama.
Najteže od svega toga je što blokada SAD-a nameće svoje kriminalne odredbe odnosima Kube s ostalim zemljama svijeta. Blokada proganja poduzetnike drugih zemalja, ne samo američke, već sve one koji pokušaju ostvariti investicije na Kubi. Prijeti im se zabranom ulaska u SAD, njima i njihovim obiteljima, pa čak i suđenjem pred američkim sudovima.
Američka blokada također zabranjuje poduzećima iz ostatka svijeta da izvoze u SAD proizvode koji sadrže kubanske sirovine i spriječava ta poduzeća da izvoze na Kubu proizvode ili opremu koja bi sadržala više od 10% američkih komponenti.
Od 2004 godine sankcionirano je 85 poduzeća zbog tobožnjeg kršenja blokade Kube. Zabranjuje se podružnicama američkih poduzeća u trećim zemljama da trguju s Kubom. Na primjer, kada je brazilsku firmu "Oro Rojo" kupilo jedno američko poduzeće, storniralo je prodaju Kubi mesa u konzervi namijenjenog bolesnima od SIDE, kao dio jednog projekta sa Svjetskim fondom za borbu protiv SIDE, malarije i tuberkuloze. Kompanija "Chiron Corporation" je poslije kažnjena s 168.500 dolara 2004. godine zato što je jedna njena europska filijala izvezla Kubi dva dječja cjepiva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.