Eskalirajući rat Gaze i Izraela iz perspektive Kremlja: Hamas je bio u Moskvi u ožujku, ali trećina izraelskih Židova priča ruski...
Kako situacija na Bliskom istoku izgleda iz perspektive Rusije? Stigla je reakcija Kremlja, samog Vladimira Putina. Očekivana je u smislu da Rusija i ovdje, slično kao i na prostoru Kavkaza, nastoji balansirati između dvije strane, odnosno između Palestinaca i Izraelaca. To je razumljivo jer se od nje očekuje da nastavi podupirati palestinski otpor koji je važna komponenta vanjske politike njenih saveznika kao što su Sirija i Iran. Hamasovi predstavnici su također relativno često viđani gosti u Moskvi, a zadnja Hamasova delegacija bila je tamo u ožujku ove godine.
S druge strane mnogi Židovi u Izraelu su porijeklom iz Rusije te zbog toga Moskva ovdje i dalje ima čvrste odnose. Ruski se počeo govoriti uvelike nakon velikog priljeva židovskih imigranata iz Rusije koji su stigli nakon 1989. godine kada su ukinuta ograničenja za useljavanje Židova iz sovjetskih zemalja. Ruski je sada treći najčešće govoreni jezik u Izraelu nakon hebrejskog i arapskog, a otprilike trećina Izraelaca tvrdi da govori ruski tečno ili relativno dobro. Prema nekim procjenama više Izraelaca u Izraelu govori ruski nego arapski!
Uzevši sve to u obzir jasno je da će ruske izjave biti oprezne.
Ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je zabrinutost zbog "katastrofalnog porasta" broja ubijenih civila u Izraelu i Pojasu Gaze usred višednevnih borbi između Hamasa i izraelske vojske.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.