Globalni nemir stigao je do centralne Azije: U Kirgistanu, ruskom savezniku na čijem prostoru se nalazi i ruska zračna vojna baza, prosvjednici žele znati tko je oprao 700 milijuna USD
Više stotina prosvjednika pojavilo se jučer pred zgradom krigistanske Vlade u glavnom gradu Biškeku. Zahtijevaju od vlasti da se do kraja provede istraga po pitanju medijskih informacija o tome kako su bivši dužnosnici "oprali" svotu u iznosu od najmanje 700 milijuna USD:
Podsjetimo, Kirgistan je jedna od zemalja centralne Azije, bivša sovjetska republika koja i danas ima vrlo bliske odnose s Moskvom, a na prostoru Kirgistana nalazi se i jedna od rijetkih ruskih zračnih vojnih baza izvan zemlje. Kirgistan je ujedno možda i politički najnemirnija zemlja centralne Azije, a velike demonstracije izbijale su 2005. i 2010. - u oba slučaja s vlasti su srušeni predsjednici.
Ovog mjeseca su se pak pojavile informacije o udruženoj skupini bivših dužnosnika koji su, krijumčarenjem kineske robe kroz Kirgistan, uskratili zemlji velike profite (osiguravajući ih za sebe). U cijelu priču bio je upleten jedan kineski biznismen koji je, nakon što se posvađao sa svojim bivšim partnerima u Kirgistanu, pronađen mrtav u Istanbulu (ubijen je iz vatrenog oružja).
Prosvjednici pred zgradom Vlade u Biškeku pojavili su se s transparentima, isticale su se poruke "Vratite naš novac" i "Kirgistan nije siromašan, Kirgistan je opljačkan". Vlasti pak poručuju kako se navodi o pranju novca istražuju, no mnogi su skeptični.
Hoće li ova afera potaknuti još i veće prosvjede, tek će se vidjeti, no znajući da su prosvjednici srušili dva predsjednika u razmaku od 5 godina, aktualna vlast, na čijem čelu se od 2017. nalazi predsjednik Sooronbay Jeenbekov (koji je inače poručio kako želi Rusiju kao "glavnog strateškog partnera") , morala bi biti naročito oprezna.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.