Gnjev protiv braće na vlasti, ali svi problemi nadiru odjednom: Šri Lanka naglo upada u sve dublju krizu, a pitanje je hoće li je i hitna MMF intervencija spasiti od eskalacije sukoba
Brojne zemlje teško se nose s aktualnim višestukim krizama koje pogađaju svijet, no jedna koja je u zadnje vrijeme naglo potonula u duboku krizu svakako je otočna država Šri Lanka. Ekonomska situacija u zemlji je teška, nestašice su sve veće, kao i redukcije struje, a eskaliraju anti-vladini prosvjedi. Gnjev je posebno usmjeren i na činjenicu da zemljom trenutačno vladaju dva brata - predsjednik Gotabaya Rajapaksa i premijer Mahinda Rajapaksa, a tu su i drugi članovi "vladajuće obitelji" koji se nalaze na funkcijama ministara.
Predsjednik je pak jučer najavio 17 novih ministarskih pozicija te je ovog puta - očito da smiri nemire - izbacio članove vlastite obitelji (ali je ostavio brata kao premijera dok se pak "riješio" druga dva brata te sina). Rajapaksa, koji se nalazi na vlasti od 2019., Izrazio je pritom žaljenje zbog duboke krize u kojoj se zemlja našla.
Otočna država s 22 milijuna stanovnika suočava se s dugotrajnim redukcijama struje te nestašicom goriva i lijekova. Glavni uzrok ovog stanja je činjenica da ostaju bez deviznih rezervi što je zaustavilo uvoz osnovnih potrepština.
Kako to obično biva, u ovakvim slučajevima kreću pregovori s MMF-om koji su već najavljeni. No, pitanje je hoće li se nešto moći učiniti prije no što nemiri potencijalno prerastu u ozbiljnu anti-vladinu pobunu koja bi mogla eskalirati u sukobe.
Spomenimo pritom kako je agencija za kreditni rejting Moody's snizila jučer ocjenu duga zemlje, stavljajući je još dublje u teritorij "smeća", ispod investicijske razine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.