Haiti zahtijeva naknadu za štetu koju su im UN-ove snage prouzročile kolerom - UN odbacuje odgovornost
Haićanske vlasti traže od međunarodne zajednice naknadu od 2 milijarde dolara za štetu koja im je nanesena epidemijom kolere, s obzirom na sve veći broj dokaza o tome kako su epidemiju uzrokovale UN-ove snage tijekom intervencije. Iznos od 500 milijuna dolara bit će potreban za hitan odgovor na epidemiju u razdoblju od iduće dvije godine, dok je 1,5 milijardi dolara potrebno za dugoročne napore u suzbijanju i eliminiranju bolesti.
Podsjetimo, u listopadu 2010. godine Haiti je zadesila epidemija kolere, koja se u narednih 6 mjeseci proširila diljem zemlje i pritom ubila skoro 5 000 ljudi, a iza sebe ostavila još tisuće hospitaliziranih – točnije, oko 6% populacije, što je veći broj nego onaj vezan uz političke nerede zbog kojih je UN i intervenirao. Ovo je prvi slučaj epidemije na Haitiju u posljednjih sto godina. Istraživanja su pokazala kako je epidemija krenula od vojnih kampova u kojima su boravili nepalski UN mirovnjaci, a koji su odmah potom zamijenjeni urugvajskim. „Epidemija je krenula od središta zemlje, ne od mora ili kampova za izbjeglice. Dakle, ona je stranog podrijetla, točnije rečeno – uvezena“, izjavio je epidemiolog Renaud Piarroux.
No, UN – unatoč priznanju da su epidemiji kumovali neadekvatni zdravstveni uvjeti u barakama grada Mirebalaisa - ne prihvaća odgovornost, te u zaključku svoje privatne istrage napominju kako odgovornost za epidemiju ne leži „ni na kojoj grupi ili pojedincu“. Svjetska zdravstvena organizacija i UN izjavili su kako trenutno „nije bitno“ koji je izvor bolesti, jer bi to samo skrenulo pozornost s borbe protiv bolesti. S ovime se ne slaže dr. Paul Farmer, UN-ov poslanik na Haitiju, te navodi: „Ovo meni zvuči kao politika, a ne znanost. Naravno da je bitno znati izvor bolesti radi daljnjeg djelovanja u korist javnog dobra“.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.