Američka UN ambasadorica predstavila je tijekom jučerašnjeg dana "konkretan dokaz" da Iran krši UN rezolucije i dostavlja oružje pobunjenicima u Jemenu.
"U ovom skladištu nalaze se konkretni dokazi ilegalne iranske oružane proliferacije, prikupljeni su s mjesta direktnih vojnih napada na naše partnere u regiji", poručila je Haley stojeći pokraj ostatka balističke rakete veličine automobila u američkoj vojnoj bazi Anacostia–Bolling u Washingtonu.
Upirući prstom u masivnu raketu iza nje poručila je kako je potrebno uvesti strože međunarodne sankcije protiv Irana. "Ovo su prikupljeni ostaci rakete koju su Houthi militanti ispalili iz Jemena na Saudijsku Arabiju", poručila je Haley.
"Meta ove rakete bila je civilna zračna luka u Rijadu kroz koju dnevno prolaze deseci tisuća putnika. Probajte samo zamisliti da se ovakva raketa ispali na zračnu luku Dulles, JFK, ili neku od zračnih luka u Parizu, Londonu ili Berlinu. Borba protiv iranske agresije je globalna borba", istaknula je Haley sugerirajući kako bi se zbog priložene demonstracije cijeli svijet sada trebao udružiti u borbu protiv Irana, sankcijama ili žešće.
VIDEO: Nikki Haley, cijeli govor
Na ovoj poprilično bizarnoj izložbi također su pokazani i manji dronovi te protutenkovsko oružje.
Ovo upotrebljeno oružje su Pentagonu s Bliskog istoka dostavile Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Podsjetimo, Iran, na temelju nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama, ima zabranu prodaje oružja ukoliko prethodno za to ne dobije odobrenje UN Vijeća sigurnosti.
No, što se zapravo nalazilo iza leđa američke ambasadorice? Iransko oružje ili "vjerojatno iransko oružje"? Ono što je zanimljivo u ovoj priči je to da američki dužnosnici, prenosi The New York Post, priznaju kako "ne mogu definitivno potvrditi" kada je oružje dato jemenskim pobunjencima. Nadalje, "ne mogu potvrditi" ni "tko je to oružje napravio" ni "kako je to oružje iskorišteno". Unatoč tome, ambasadorica Haley je uvjerena da je krivac Iran. "Ovo je iranska proizvodnja, ovo je poslano iz Irana, ovo je dato iz Irana", zaključila je.
Navodno na jednom ostatku rakete ima i oznaka na kojoj se ističe proizvođač - iranska kompanija Shahid Bagger Industries.
Nekoliko zanimljivosti, odnosno činjenica, možemo istaknuti u ovoj priči. Kao prvo, nije tajna da su jemenski šijitski pobunjenici naklonjeni Iranu i nije tajna da ih Iran itekako simpatizira, ne samo zbog toga što su šijitski pobunjenici već i zbog činjenice da ratuju protiv njihovog glavnog neprijatelja, odnosno rivala, Saudijske Arabije.
Kao drugo, može se pretpostaviti da Iran pomaže Houthije, ali magnituda te potpore može uvijek biti i veća i manja no što se tvrdi. S jedne strane Iran tvrdi kako uopće ne šalju oružje, s druge strane Saudijci tvrde kako je to rat kojeg vode Iranci.
Rekavši to, tu ima dosta toga što američka ambasadorica ne spominje. Primjerice, tko kaže da su Saudijci dostavili autentično upotrijebljeno oružje, a ne kakvu "repliku"? U interesu im je ocrniti Iran, kao i SAD, a samim time nisu vjerodostojni akteri ni jedni ni drugi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.