Kako Sebastian Pinera misli da može ostati na vlasti? Na ulicama glavnog grada Čilea je preko milijun prosvjednika, a potpora mu je pala na povijesno niske razine, svega 14%
Nastavljaju se prosvjedi u Čileu, a potpora za predsjednika Sebastiana Pineru na povijesno je niskim razinama - prema rezultatu zadnje ankete podupire ga svega 14% građana. To je najniža razina potpore u Čileu otkako se zemlja vratila u demokraciju nakon Pinochetove diktature prije tri desetljeća.
Rezultati ankete objavljeni su krajem prošlog tjedna, u petak, na dan kada je na ulice glavnog grada izašlo čak milijun ljudi, a prema nekim izvorima i 1,2 milijuna ljudi (sam glavni grad Santiago ima oko 5 milijuna stanovnika dok u cijelom Čileu živi oko 18 milijuna stanovnika).
Čile, najveći proizvođač bakra na svijetu, dugi niz godina bio je politički poprilično stabilan vodeći slobodnotržišnu ekonomiju. No, čini se kako je ta ekonomska-politika sada došla na naplatu u vidu eksplozije narodnog gnjeva. Naime, iako je Čile slovio za jednu od najbogatijih zemalja Latinske Amerike, taj podatak sam po sebi ne znači previše - ono što je u toj priči ključno je preraspodjela tog bogatstva, a ona je u Čileu katastrofalna stvarajući iz godine u godinu sve veći jaz između ultra-bogatih i siromašnih (i eroziju srednje klase).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.