Kakva budućnost čeka ne-kraljevsku djecu? Nejednakost u Britaniji danas raste brže nego za vrijeme Thatcher
Ovih dana mainstream mediji bombardirali su nas presretnim vijestima o rođenju kraljevske bebe te svim mogućim trivijalnim detaljima vezanim uz taj događaj. 'Nadam se da će se beba brzo roditi, jer želim ići na odmor', izjavila je kraljica nekoliko dana prije poroda. Beba se rodila u luksuzno opremljenom privatnom krilu bolnice St. Mary u zapadnom Londonu, a čestitke kraljevskoj obitelji su uputili i Barack i Michelle Obama, dok je David Cameron izjavio kako je rođenje bebe velik trenutak za život britanske nacije.
Ono što je izostavljeno jest podatak da je na isti dan, daleko od očiju javnosti i kamera, u Velikoj Britaniji rođeno oko 2000 druge, manje sretne djece, od kojih će svako treće biti pogođeno siromaštvom – što je zabrinjavajuće visok broj za jednu razvijenu zemlju. Najviše pogođena područja su Manchester, Belfast, Birmingham, istočni predjeli Londona, Middlesbrough... Siromaštvom se u Britaniji smatra život s plaćom 60% manjom od prosjeka po tjednu. Dakle, ako je nacionalni prosjek oko 430 funti tjedno, siromašni imaju manje od 260 funti tjedno za život.
Emma Hardwick, s odjela za porodništvo u bolnici u Ipswichu, ističe kako se mnogo toga promijenilo od 1994., kada se ona zaposlila. 'Danas imamo mnogo žena koje ne mogu imati djecu. Vremena su se promijenila, pa tako i populacija – žene posljednjih 20 godina često rađaju starije, imaju kompleksnija zdravstvena stanja, neke možda imaju psihičke probleme ili pate od pretilosti', tvrdi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.