Posljednjih tjedan dana Ankara je u središtu bliskoistočne diplomacije. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan primio je u posjet kralja Saudijske Arabije Salmana bin Abdulaziz al Sauda, a potom su obojica lidera otišla u Istanbul, gdje se održava 13. sastanak na vrhu Organizacije islamske suradnje. Erdogan je osobno dočekao svakog od 30 čelnika vlada i država koje su prisutne u Istanbulu na dvodnevnom summitu.
Mnoge će komentatore zanimati stav koji će Turska odrediti prema dvije najjače sile u regiji – Iranu i Saudijskoj Arabiji. Do sada se pokazalo da je Ankara sve bliža Rijadu, posebice u vidu rješavanja sirijske krize, te promicanja islamističkih politika. Ali, Turska je uvijek bila šutljiva prema saudijskom ogorčenju zbog približavanja svjetskih sila s Iranom.
Sve je očitije da Ankara kreće u dvostruku orijentiranost i prema Rijadu i prema Teheranu. Time se želi postaviti kao utjecajan regionalni igrač. Ovaj novi pristup je već rezultirao posjetima visoke razine.
Turska i dalje ostaje nezadovoljna iranskom potporom vlasti Bašara al-Asada, dok je Iran nesretan što Ankara pruža podršku protuasadovim skupinama u Siriji. Turska je dodatno nezadovoljna što Saudijska Arabija daje podršku egipatskom predsjedniku Abdelu Fatahu al-Sisiju, kojega Ankara kritizira zbog nasilnog rušenja Mohameda Morsija i progon Muslimanskog bratstva.
Naime, Erdogan i turski premijer Ahmet Davutoglu imaju osobnu sklonost za članove Muslimanskog bratstva. Time je Ankara postavila svoju sunitsku okosnicu i politiku potpore Muslimanskom bratstvu, što je proizvelo malo simpatija među sunitskim i šijitskim silama. Ipak, i Saudijci i Iran odgovaraju na pozive Ankare na suradnju jer imaju zajedničke interese s Turskom.
Dolazak kralja Salmana bio je pravi prikaz saudijske rastrošnosti. Oko 500 Mercedes Benz vozila i cijeli hotel s pet zvjezdica čekali su saudijskog monarha, a ekstravagancija koja nadmašuje i same saudijske standarde je uključila i 300 pripadnika saudijskog osiguranja koji su pripremili sve za kraljev dolazak.
Salman je stigao u Tursku nakon petodnevnog posjeta Egiptu, u službenom boravku koji se smatra ključnim trenutkom u odnosima između dvije sunitske sile. Zanimljivu gestu je napravio Erdogan, jer je dočekao Salmana na zračnoj luci. Naime, striktan protokol Republike Turske nalaže da se službena ceremonija dočeka visokog stranog gosta odvija u predsjedničkoj palači. Erdogan je to pravilo ignorirao.
Salman nije samo darežljiv novčano prema Turskoj. Nakon smrti pokojnog vladara Abdulaha bin Abdul-Aziza al Sauda, na tron i čelna mjesta kraljevstva je došao klan Sudairi koji je poznat po želji za skladnim odnosima prema Muslimanskom bratstvu. Ta promjena je riješila veliku zapreku u mogućem približavanju s Turskom.
Otkako je Salman postao kraljem, odnosi Ankare i Rijada su se znatno popravili. U Ankari su Saudijci pronašli dovoljno snažnu sunitsku zemlju s kojom se mogu povezivati protiv jačanja Irana. A Turci su u Rijadu pronašli potrebnog saveznika za financijska pitanja i podršku monarha koji nosi titulu čuvara dviju svetih džamija (Meka i Medina).
Dvojac također ima odlično razumijevanje oko Sirije, a Saudijci su sada glavni izvor financiranja i naoružavanja Džaiš al-Fataha, Osvajačke vojske koju podupire Ankara, a koja je u koaliciji gdje se nalaze i terorističke organizacije, al-Kaidi bliska Džabhat al-Nusra te selafistička skupina Ahrar al-Šam.
Nakon Erdoganovog posjeta Rijadu u prosincu prošle godine, kada su započeli topliji odnosi dviju zemalja, raspravljalo se o mogućnosti zajedničke vojne intervencije u Siriji. I doista, saudijski vojni zrakoplovi su se uskoro našli u turskoj vojnoj zrakoplovnoj bazi Incirlik, ali govorkanja o zajedničkoj akciji su s obje strane odbačena. I cijela je ta vizija saudijsko-turskih dobrih odnosa upakirana u lukavštinu turske diplomacije. Naime, nije sve tako bajno kako se čini u tim odnosima.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.