Kako je Kina pokradena u Versajskom sporazumu
Možda bi Mao bio tek jedan od mnogih mladića koji se nisu mirili s postojećim nepravdama svijeta da bi kasnije ipak slegnuo ramenima i prihvatio život onakvim kakvim je, da te nepravde nisu bile takvih magnituda.
Naime, 28. lipnja 1919. - točno pet godina nakon što je u Sarajevu ubijen nadvojvoda Franjo Ferdinand - završen je Prvi svjetski rat mirovnim sporazumom u Versaju. O tom sporazumu često se govori kako je bio nepravedan prema poraženoj Njemačkoj jer su nametnute joj ratne reparacije bile prevelike (što je, smatraju neki, omogućilo dolazak Hitlera na vlast), no, nepravda o kojoj se daleko manje zna, a koja je daleko veća, je ona koja je Versajskim sporazumom učinjena Kini.
Očekivano, ovakva nepravda rezultirala je izbijanjem velikih, mahom studentskih, pobuna u Kini. No, to nije bilo sve, u Pekingu je na vlast došla podobna Vlada predvođena Duanom Qiruijem, koji je pristao na sve ove nepravde koje su učinjene Kini, a to je još više ražestilo mlade ljude kao što je bio Mao, koji je sada već počeo raditi kao predavač povijesti u osnovnoj školi (no, u slobodno vrijeme aktivno je organizirao anti-Duan prosvjede).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.