Kina i SSSR - od savezništva do raskola
Prije nego se posvetimo vrlo važnoj sekciji kineske kulturne revolucije, nužno je spomenuti odnos između NR Kine i SSSR-a.
Mao i tadašnji lider SSSR-a, Josif Staljin, nisu imali previše neslaganja, no to se naglo mijenja kada nakon Staljina na vlast u SSSR-u dolazi Nikita Hruščov koji će ostati zapamćen po pokretanju procesa tzv. "de-staljinizacije". Ideološki odnosi između Moskve i Pekinga počinju pucati i nikada se neće oporaviti, bar ne do pada SSSR-a.
Mao i Staljin u Moskvi, proslava Staljinovog 70. rođendana Hruščov počinje zagovarati ideološki zaokret, tzv. mirnu koegzistenciju s kapitalističkim Zapadom, na što Mao nikako ne pristaje. Povrh svega, SSSR nakon dolaska Hruščova ponovno uspostavlja dobre odnose s Jugoslavijom pod Titom, što također dodatno ljuti Peking gdje je Tito već ranije proglašen ideološkim revizionistom.
Mao Ce-tung i Nikita Hruščov Nakon što je Hruščov proveo potrebnu de-staljinizaciju sovjetskog društva, bilo bi logično da dođe i do smanjenja tenzija između SSSR-a i Zapada. No, SAD - koji je u Rusiji vidio najvećeg rivala - to nije prihvaćao, pa su radije krenuli u veliki ideološki zaokret i proces približavanja komunističkoj Kini.
Američlki državni tajnik Henry Kissinger i Mao Ce-tung Mao, koji se volio dičiti svojom borbom protiv "ostataka kapitalizma i buržoazije", nije imao ništa protiv da Kinu, malo po malo, počinju posjećivati sve istaknutiji američki dužnosnici. Prvo je u par (tajnih) posjeta navratio Henry Kissinger, a zatim i predsjednik Richard Nixon. Viđen gost u Pekingu biti će i Nixonov nasljednik, Gerald Ford.
Mao Ce-tung i američki predsjednik Richard Nixon Od tih dana zapravo vlada jedna geopolitička škola koja nalaže da će, kada "zagusti", Kina i SAD se udružiti kako bi spriječili preveliko širenje ruskog utjecaja.
Mao Ce-tung i američki predsjednik Gerald Ford u Pekingu 1975., godinu dana prije Maove smrti Rusija i Kina se danas obje nalazi često pod pritiscima SAD-a, ali ne treba zanemariti njihova međusobna rivalstva koja su još uvijek aktualna (primjerice utjecaj nad srednjom Azijom).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.